reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen elektrikli otomobil

Volkswagen’den elektrikli otomobiller için otomatik şarj robotu [Video]

Elektrikli otomobil pazarına çok ciddi yatırım yapan ve birden fazla model hazırlayan Volkswagen, bu sefer daha önce de duyurusu yapılan bir otomatik şarj robotu ile gündemde.

I.D serisi elektrikli otomobil modelleriyle gelecekte yer alacak firmalardan olan Volkswagen, bu araçların şarj sürecini otomatik hale getirecek bir yol bulmuş durumda. Firma bu konuda geliştirdiği yukarıdaki videoda görebileceğiniz robotlardan yararlanmak istiyor. Bu halen prototip aşamasında olan robotlar bir araya gelerek otomatik olarak yol alabiliyor ve elektrikli otomobilleri örneğin bir garaj içerisinde tespit ederek kendi başlarına şarj edebiliyor. Bu sistemin uygulama teminde çalışacağını yani kullanıcı kontrolünde olacağını aktaran Volkswagen, şimdilik her robota 25 kWh pil yerleştiriyor ve 50 kW şarj sunuyor. İhtiyaca, örneğin daha büyük bir pile sahip araca göre üçlü hatta dörtlü kurulumla bir araya gelebileceği aktarılan otonom şarj robotu, gelecek için gerçekten kullanışlı görünüyor.

Volkswagen, elektrikli otomobil tarafında limitleri I.D.R ile zorluyor

Biliyorsunuz bu elektrikli yarış aracı sık sık gündeme geliyor. Kısaca tekrar hatırlamak adına toplam ağırlığı 1.100 kilogramın da altında olan araç, tam 680 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. 43 kWh’lik bir bataryayı bünyesinde barındıran araç, saatte 100 kilometre hıza sadece 2,25 saniyede çıkıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan araç, aerodinamik sistemini Porsche’den ödünç alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tam anlamıyla bir performans canavarı sayılan otomobil, en son Almanya’da yer alan Bilster Berg pistinin rekorunu da (1:24.206) eline almıştı. İnanılmaz hızlı turla dört yıllık rekorun kırıldığı ve direksiyonda Dieter Depping‘in olduğu aktarılmıştı.