reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 12.5

Xiaomi MIUI 12.5 hakkında bilinmesi gerekenler, destekli telefonlar

Akıllı telefon devi Xiaomi, Mi 11 modeliyle beraber MIUI 12.5 sürümünü de duyurdu. İşte yeni arayüz hakkında bilinmesi gerekenler;

Tüm detaylarına aşağıda yer verdiğimiz Xiaomi Mi 11 ile beraber tanıtılan MIUI 12.5, firmanın MIUI 12 üzerine kurduğu en yeni Android arayüzü. İşte bu Android 11 temelli arayüz, ilk olarak yapılan iyileştirmeler ile MIUI 12’den çok daha seri / hızlı çalışıyor. Oldukça verimli olduğu aktarılan sürüm, belirtildiği kadarıyla yerini aldığı sürümden yüzde 35 daha az bellek kullanıyor ve yüzde 25 daha az enerji harcıyor. Aynı zamanda çekirdeklere yüzde 20 daha az yük bindiren MIUI 12.5, firmanın gösterdiği kadarıyla iOS kadar iyi akıcı bir deneyim getiriyor ve bu da son kullanıcılar için çok güzel duruyor.

Yeni “Super Walpaper” isimli dinamik duvar kağıtları ile gelen ve bu altyapısı artık yüzde 40 daha az enerji harcayan yeni sürüm, telefonlar ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı da güçlendiriyor. MIUI+ ile Xiaomi ve Redmi modellerinin arayüzü Windows PC’lere aktarılabiliyor. Biliyorsunuz bunun örnekleri Samsung ve Huawei gibi rakiplerde de yer alıyor. Bünyesinde doğadan ilham alan çok sayıda yeni sistem sesi yer alan Xiaomi MIUI 12.5, artık ön yüklü olarak daha az uygulama ile geliyor. Burada firmanın ciddi bir azaltmaya gittiği görülüyor. Bu konuda MIUI Apple’ın iOS’undan dahi daha iyi durumda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenliğe de artıran yeni arayüz, titreşim temelli geri bildirim konusunda da gelişiyor ve artık çok daha iyi cevaplar verebiliyor. Clipboard verilerine erişim için izin gerektiren Xiaomi MIUI 12.5, uygulamaların çok hassas konum belirlemesini de engelleyebiliyor. Burada nokta atışı konum yerine çok daha geniş bir konum bilgisi uygulamalara veriliyor. Bu da güvenlik / gizlilik için oldukça güzel görünüyor. Yeni arayüz ile yerleşik not uygulaması da çok daha iyi hale geliyor.

Xiaomi MIUI 12.5 hangi telefonlara gelecek?

Genel olarak devrimsel olmayan ancak hem Xiaomi hem de Redmi modellerini çok daha iyi hale getirecek sürüm, aktarıldığı kadarıyla 2021 Nisan ayında tam sürümüyle dağıtıma çıkmaya başlıyor. İlk aşamada beta testleri başlayacak yeni arayüz için “şimdilik” destekli cihazlar tam olarak şöyle görünüyor:

“Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, Xiaomi Mi 10 Ultra, Xiaomi Mi 10 Youth Edition, Redmi K30, Redmi K30 5G, Redmi K30 Pro 5G, Redmi K30i, 5G Redmi K30S Ultra, Redmi K30 Ultra, Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi 9 SE, Xiaomi Mi CC9e, Xiaomi Mi CC9 Pro Redmi K20, Redmi K20 Pro, Redmi 10X 5G, Redmi 10X Pro 5G, Redmi Note 9 5G, Redmi Note 7 ve Redmi Note 7 Pro.”

Bu listenin elbette ileride genişleme ihtimali bulunuyor. Türkiye için spesifik bir tarih ise maalesef henüz verilmiyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin roketi için yapılan son denemeden gelen video