reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 12.5

Xiaomi tarafından telefon deneyimini derinleştirecek yenilik

Akıllı telefon devi Xiaomi, Mi 11 modeliyle beraber MIUI 12.5 sürümünü de duyurdu. İşte bu sürüm üzerinde önemli bir yenilik var.

Xiaomi akıllı telefonların en güncel arayüzü MIUI 12.5, söylendiği kadarıyla kişilere dokunsal geribildirim konusunda birden fazla seçenek sunacak. Burada ortaya çıktığı kadarıyla firma dört farklı seçenek geliştiriyor. Bir seçeneğin daha keskin titreşimsel geri bildirimler yapacağı, bir seçeneğin ise daha doğal geri bildirimler vereceği aktarılıyor. Bir seçenekte ise sadece belirli menülerin geri bildirimini daha etkili / kuvvetli hale getirecek firma, burada titreşim seviyesinin özelleştirilmesine de imkan veriyor. Bu yeni altyapının şimdilik sadece Çin özel MIUI 12.5 içerisinde olduğu ve yakında herkese açılacağı aktarılıyor. Aynı zamanda altyapının yakında global ROM’lara da dahil edilmesi bekleniyor. Özellik kağıt üzerinde güzel görünüyor çünkü dokunsal geribildirim konusunda özelleştirme kullanıcılar için gayet mantıklı duruyor.

Xiaomi MIUI 12.5 İçin bilinmesi gerekenler

Yeni arayüz ilk olarak yapılan iyileştirmeler ile MIUI 12’den çok daha seri / hızlı çalışıyor. Oldukça verimli olduğu aktarılan sürüm, söylendiği kadarıyla yerini aldığı sürümden yüzde 35 daha az bellek kullanıyor ve yüzde 25 daha az enerji harcıyor. Aynı zamanda çekirdeklere yüzde 20 daha az yük bindiren MIUI 12.5, firmanın gösterdiği kadarıyla iOS kadar iyi akıcı bir deneyim getiriyor ve bu da son kullanıcılar için çok güzel duruyor.

Yeni “Super Walpaper” isimli dinamik duvar kağıtları ile gelen ve bu altyapısı artık yüzde 40 daha az enerji harcayan yeni sürüm, telefonlar ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı da güçlendiriyor. MIUI+ ile Xiaomi ve Redmi modellerinin arayüzü Windows PC’lere aktarılabiliyor. Biliyorsunuz bunun örnekleri Samsung ve Huawei gibi rakiplerde de yer alıyor. Bünyesinde doğadan ilham alan çok sayıda yeni sistem sesi yer alan Xiaomi MIUI 12.5, artık ön yüklü olarak daha az uygulama ile geliyor. Burada firmanın ciddi bir azaltmaya gittiği görülüyor. Bu konuda MIUI Apple’ın iOS’undan dahi daha iyi durumda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenliğe de artıran yeni arayüz, titreşim temelli geri bildirim konusunda da gelişiyor ve artık çok daha iyi cevaplar verebiliyor. Clipboard verilerine erişim için izin gerektiren Xiaomi MIUI 12.5, uygulamaların çok hassas konum belirlemesini de engelleyebiliyor. Burada nokta atışı konum yerine çok daha geniş bir konum bilgisi uygulamalara veriliyor. Bu da güvenlik / gizlilik için oldukça güzel görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin roketi için yapılan son denemeden gelen video