reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 12 MIUI 13 Android 12

Tehlikelere karşı hazırlanan Xiaomi MIUI Pure Mode duyuruldu

Akıllı telefon pazarının en büyük isimlerinden Xiaomi, kısa süre önce telefonları için hazırladığı Xiaomi MIUI Pure Mode ile ses getirdi.

Android işletim sistemi, üzerine kurulduğu temelden dolayı açık yapıda bir işletim sistemi. Bunun biliyorsunuz hem getirileri hem de bazı götürüleri oluyor. İşte tam da bu konuda bir adım atan Xiaomi, MIUI Pure Mode ile kullanıcıları korumaya odaklanıyor.

Xiaomi MIUI Pure Mode aktif edildiği zaman kullanıcılar telefonlarına Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyemeyecek. Burada esas koruma, arka planda gizli gerçekleşen uygulama yüklemelerine karşı olacak.

Android dünyasının açık yapısı kişileri birçok farklı saldırıya açık bırakıyor, bu saldırıların bazılarında da telefonlara gizli olarak uygulama yüklenebiliyor. Bu kötü durumu Android telefonlara çok hakim olmayan kişiler için sonlandırmak adına güzel olan MIUI Pure Mode, elbette zorunlu olmayacak ve istenirse kapatılabilecek.

Play Store dışı yüklemeler için (APK temelli) özelliğin tek bir seferlik kapatılarak daha sonra yeniden açılması ve sürekli olarak açık tutulması çok mantıklı görünüyor. Şu an test edilen özelliğin yakında birçok Xiaomi, Redmi ve POCO cihaza gönderilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi MIUI Pure Mode öncesinde ses getiren MIUI 12.5 Enhanced Edition olmuştu

Hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda Android 12 temelli MIUI 13’ün tanıtılmasını beklenirken karşımıza çıkan MIUI 12.5 Enhanced Edition oldukça büyük bir sürpriz olmuştu. Enhanced Edition global olarak dağıtıma 2021’in dördüncü çeyreği içerisinde çıkacak ve sürümü ilk olarak aşağıdaki telefonlar alacak:

  • -Mi 11
  • -Mi 11 Ultra
  • -Mi 11i
  • -Mi 11X Pro
  • -Mi 11X
  • -Mi 10T Pro
  • -Mi 10T
  • -Mi 10 Pro
  • -Mi 10

Sürümün daha sonra başka telefonlara da gelmesi bekleniyor. Ancak öncelik güncel olan yukarıdaki cihazlara verilmiş durumda.

Enhanced Edition, hatırlamak adına çok büyük değişiklikler taşımıyor. Yeni sürüm arkada yapılan iyileştirmeler ile performansı artırıyor.

Birçok özel optimizasyon taşıyan ve böylece genel deneyimi iyileştirdiği aktarılan sürüm, söylendiği kadarıyla kişilerin daha fazla uygulamayı arka planda açık bırakmasına imkan tanıyan bir “Atomic Memory” isimli özelliğe de sahip.

Bu sürümle tam 160 sistem sorununu ve 224 kadar da sistem uygulama sorununu çözen Xiaomi, MIUI 12.5 Enhanced Edition ile şimdilik iyi geri dönüşler alıyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem