reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 13

Xiaomi CEO’su, Android temelli MIUI 13 için üstü kapalı tarihi verdi

Akıllı telefon pazarının en büyük isimlerinden Xiaomi, direkt olarak Android 12 temelli olacak Xiaomi MIUI 13 için çıkışı yakında yapıyor.

Xiaomi MIUI 13 arayüzü, Xiaomi CEO’su Lei Jun’un resmî açıklamasına göre 2021 bitmeden kesin olarak geliyor. Arayüz yüksek ihtimalle resmi olarak bu ay içerisinde görücüye çıkacak ve ardından birçok farklı cihaza verilmeye başlanacak.

MIUI 13 arayüzü, geçtiğimiz ay yapılan bir sızıntıya göre direkt olarak sayfada gördüğünüz tasarımı taşıyabilir. Bu paylaşılan görsellerin arayüzü gören birisi tarafından hazırlandığı ve MIUI 13’e güzel bir bakış attırdığı aktarılıyor.

MIUI 13’ün tasarımsal olarak en çok dikkat çeken yanı iOS’u akıllara getiren büyük “widget” altyapısı oluyor. Arayüzde söylendiği kadarıyla farklı boyutlarda dinamik olarak çalışabilen widget’lar ve uygulama bölümleri bulunuyor. Bu sayede arayüz yerleşik olarak iyi şekilde özelleştirilebiliyor.

Dahili olarak sanal ram özelliğiyle (Depolama alanını RAM olarak kullanma) geleceği de aktarılan yeni arayüz, ilk bilgileri geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan MIUI Pure Mode isimli bir özelliği de bünyesinde barındıracak.

Xiaomi MIUI Pure Mode aktif edildiği zaman kullanıcılar telefonlarına Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyemeyecek. Burada esas koruma, arka planda gizli gerçekleşen uygulama yüklemelerine karşı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi MIUI 13 öncesinde MIUI 12.5 Enhanced Edition gelmişti

Android 12 temelli MIUI 13’ün tanıtılmasını beklenirken bir sürprizle karşımıza çıkan MIUI 12.5 Enhanced Edition oldukça büyük bir sürpriz oldu. Enhanced Edition, hatırlamak adına çok büyük değişiklikler taşımıyor. Yeni sürüm arkada yapılan iyileştirmeler ile performansı artırıyor.

Birçok özel optimizasyon taşıyan ve böylece genel deneyimi iyileştirdiği aktarılan sürüm, söylendiği kadarıyla kişilerin daha fazla uygulamayı arka planda açık bırakmasına imkan tanıyan bir “Atomic Memory” isimli özelliğe de sahip.

Bu sürümle tam 160 sistem sorununu ve 224 kadar da sistem uygulama sorununu çözen Xiaomi, MIUI 12.5 Enhanced Edition ile iyi geri dönüşler aldı.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem