reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 13

Xiaomi MIUI 13 güncellemesini alacak ilk telefonlar bunlar olabilir

Xiaomi tarafından uzun süredir geliştirilen MIUI 13 arayüz yapısı için bugün güncelleme konusunda bir bilgi paylaşıldı.

Advertisement

Xiaomi MIUI 13 arayüzü için Xiaomi CEO’su Lei Jun geçtiğimiz ay resmi bir açıklama yapmış ve beklenen sürümün 2021 bitmeden geleceğini aktarmıştı. Halen resmi tanıtımı yapılmayan sürümü, en son yukarıda gördüğünüz renkli logosu ile gündeme gelmişti.

Yeni arayüzün en ilginç yanlarından birisi daha önce ortaya çıktığı üzere sadece Android 12 üzerine kurulmayacak olması. Kodlarda görüldüğü kadarıyla sürüm Android 11 cihazlara da gönderilecek.

Daha önce Android 11 temelli MIUI 13‘ü ilk olarak Xiaomi 12x ve Redmi K50‘de göreceğiz bilgisi verilmişti. Android 12 temelli MIUI 13‘ü ise ilk olarak Mi Mix 4, Redmi K40, Mi 11 Ultra, Mi 11, Redmi K40 Pro, Mi 10S ve Mi 11 Lite modelleri alacak denilmişti.

Şimdi ise güncellemeyi alacak ilk cihazların Xiaomi 11, Xiaomi 11 Ultra, Redmi K40 Pro, Redmi K40 Pro Plus ve Xiaomi 11 Youth Edition olacağı iddia edildi. Sürümün resmi dağıtımı tam olarak 28 Aralık tarihinde olabilir.

Xiaomi MIUI 13 için başka neler biliyoruz?

MIUI 13’ün tasarımsal olarak en çok dikkat çeken yanı iOS’u akıllara getiren büyük “widget” altyapısı oluyor. Arayüzde farklı boyutlarda dinamik olarak çalışabilen widget’lar ve uygulama bölümleri bulunuyor. Bu sayede arayüz yerleşik olarak iyi şekilde özelleştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dahili olarak sanal ram özelliğiyle (Depolama alanını RAM olarak kullanma) geleceği de aktarılan yeni arayüz, ilk bilgileri geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan MIUI Pure Mode isimli bir özelliği de bünyesinde barındıracak.

Xiaomi MIUI Pure Mode aktif edildiği zaman kullanıcılar telefonlarına Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyemeyecek. Burada esas koruma, arka planda gizli gerçekleşen uygulama yüklemelerine karşı olacak.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem