reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 13

Xiaomi MIUI 13 arayüzü, Android 12 ve 11 temelli çıkış yapacak

Xiaomi tarafından uzun süredir geliştirilen MIUI 13 arayüz yapısı için çiftli çıkış netlik kazanmış gibi görünüyor. Xiaomi ilginç bir yol izliyor.

Xiaomi MIUI 13 arayüzü için Xiaomi CEO’su Lei Jun geçtiğimiz ay resmi bir açıklama yapmış ve beklenen sürümün 2021 bitmeden geleceğini aktarmıştı. Ancak CEO burada net bir tarih vermemişti. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddiaya göreyse sürüm 16 Aralık tarihinde tanıtılabilir.

Yeni arayüzün en ilginç yanlarından birisi ise sadece Android 12 üzerine kurulmayacak olması. Kodlarda görüldüğü kadarıyla sürüm Android 11 cihazlara da gönderilecek. Kaynaklara göre Android 11 temelli MIUI 13‘ü ilk olarak Xiaomi 12x ve Redmi K50‘de göreceğiz.

Android 12 temelli MIUI 13‘ü ise ilk olarak Mi Mix 4, Redmi K40, Mi 11 Ultra, Mi 11, Redmi K40 Pro, Mi 10S ve Mi 11 Lite modelleri alacak. 2022 içerisinde başka cihazlar da Android 11 ya da Android 12 temelli MIUI 13 ile tanışacak.

Android 11 ve Android 12 temelli MIUI 13 sürümleri arasındaki farkı yakında göreceğiz. Ancak sürümler arasında ciddi bir fark olması olası.

Xiaomi MIUI 13 için başka neler biliyoruz?

MIUI 13 arayüzü, geçtiğimiz ay yapılan bir sızıntıya göre direkt olarak yukarıda gördüğünüz tasarımı taşıyabilir. Bu paylaşılan görsellerin arayüzü gören birisi tarafından hazırlandığı ve MIUI 13’e güzel bir bakış attırdığı aktarılmıştı.

MIUI 13’ün tasarımsal olarak en çok dikkat çeken yanı iOS’u akıllara getiren büyük “widget” altyapısı oluyor. Arayüzde söylendiği kadarıyla farklı boyutlarda dinamik olarak çalışabilen widget’lar ve uygulama bölümleri bulunuyor. Bu sayede arayüz yerleşik olarak iyi şekilde özelleştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dahili olarak sanal ram özelliğiyle (Depolama alanını RAM olarak kullanma) geleceği de aktarılan yeni arayüz, ilk bilgileri geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan MIUI Pure Mode isimli bir özelliği de bünyesinde barındıracak.

Xiaomi MIUI Pure Mode aktif edildiği zaman kullanıcılar telefonlarına Play Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyemeyecek. Burada esas koruma, arka planda gizli gerçekleşen uygulama yüklemelerine karşı olacak.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem