reklamı kapat

POPÜLER

Red Bull

Red Bull, Çatalca tünellerinin içinde uçak uçurdu, rekor kırdı [Video]

Aksiyon sporu denildiği zaman akla gelen ilk markalar arasında Red Bull yer alıyor. Firma bu sefer Çatalca tünellerinin içinde uçak uçurmasıyla gündemde.

Red Bull Türkiye’nin açıklamasına göre Red Bull’un sporcusu Dario Costa, Çatalca’daki T1 ve T2 tünellerinin içinden uçağıyla 2.26 km’lik mesafeyi yalnızca 43.44 saniyede geçti ve havacılık tarihinde yeni bir sayfa açarak Guinness World Records Rekorlar Kitabı’na girdi. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz uçuş hakkında firma tarafından şunlar aktarıldı:

“Rekor denemesi Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinde gerçekleşti. Neredeyse karanlıkta ve beton yaylardan oluşan duvarlar ile yakından çevrili olan Costa, ilk tünelin içinde zorlu bir kalkış gerçekleştirdi, bir açık hava boşluğundan yükseldi ve ardından 70 santim ile 1 metre arasındaki bir yükseklikte uçarak, ikinci tünelde saatte ortalama 245 kilometrelik bir hıza ulaşarak uçuşunu sürdürdü.”

İlk tünelden kalkan Costa, ikinci tünelin sonuna 43.44 saniyede ulaştı. 2,260 metre mesafe kat etti ve saatte ortalama 245 kilometrelik bir hıza ulaştı.” Costa bu unutulmaz başarının ardından şunları söyledi:

“Her şey çok hızlı gerçekleşti. İlk tünelden çıktığımda uçak çapraz rüzgarlar nedeniyle sağa doğru hareket etmeye başladı ve o an aklımda her şey yavaşladı. Hemen reaksiyon verdim ve uçağı diğer tünele girmek için doğru yola sokmaya odaklandım. Ardından aklımdaki her şey yeniden hızlandı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Red Bull, İstanbul’da F1 araçlarıyla çektiği video ile de çok ses getirmişti

Hatırlarsınız firma Aston Martin Red Bull Racing ve Alpha Tauri F1 takımları İstanbul sokaklarında çok özel bir video çekmişti. Direkt olarak aşağıda izleyebileceğiniz videoda, inanılmaz güçlü Formula 1 araçlarının İstanbul’daki harika turu gözler önüne seriliyor. Bu videoda karşımıza Red Bull’dan Albon ile Alpha Tauri’den Gasly kontrolünde iki farklı F1 aracı çıkıyor.

İlgili Video