reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI

Xiaomi telefonlara iOS benzeri widget’lar geliyor; işte ilk örnekler

Akıllı telefon pazarının en büyük isimlerinden Xiaomi, Android üstü arayüzü MIUI üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu sefer iOS benzeri widget’lar gündemde.

iOS işletim sistemini akıllara getiren bu yeni widget’lar, en son MIUI Çin Beta ROM’unda görücüye çıkarıldı. İleride herkese gelecek widget’lar, kişilere ana ekranlarını özelleştirme konusunda yeni imkanlar sunacak.

Android işletim sisteminde widget desteği elbette uzun yıllardır yer alıyor. Ancak iOS 14 ile Apple’ın widget dönemini başlatması, rakipler için adeta yeni bir uyanma çağrısı oldu. Bu konuda geride kalmak istemeyen Xiaomi de adımı attı.

MIUI arayüzün son beta sürümüne eklenen widget’lar, hemen aşağıdaki video içerisinde görebileceğiniz üzere iki farklı boyutta hazırlanmış durumda. Konumları değiştirilebilen bu widget’ların uygulama geliştiriciler tarafından desteklenmesi gerekiyor. Şimdilik yeni widget altyapısına Çin merkezli altı farklı uygulama destek veriyor.

Elbette galeri, notlar ya da saat gibi MIUI’ın kendi yerleşik uygulamaları widget’lara şimdiden tam destek veriyor. Widget’lar tam çıkışı yaptığı zaman Xiaomi imzalı Redmi ve POCO gibi telefonlara da MIUI üzerinden getirilecek. Ancak bunun için bir zaman yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi karşımıza en son MIUI 12.5 Enhanced Edition ile çıktı

Android 12 temelli MIUI 13’ün tanıtılmasını beklenirken karşımıza çıkan MIUI 12.5 Enhanced Edition oldukça büyük bir sürpriz oldu. Enhanced Edition, hatırlamak adına çok büyük değişiklikler taşımıyor. Yeni sürüm arkada yapılan iyileştirmeler ile performansı artırıyor.

Birçok özel optimizasyon taşıyan ve böylece genel deneyimi iyileştirdiği aktarılan sürüm, söylendiği kadarıyla kişilerin daha fazla uygulamayı arka planda açık bırakmasına imkan tanıyan bir “Atomic Memory” isimli özelliğe de sahip.

Bu sürümle tam 160 sistem sorununu ve 224 kadar da sistem uygulama sorununu çözen Xiaomi, MIUI 12.5 Enhanced Edition ile şimdilik iyi geri dönüşler alıyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem