reklamı kapat

POPÜLER

BMW Ford katı hal pil

BMW ve Ford tarafından “katı hal pil” odaklı yeni yatırım hamlesi

Otomobil pazarının iki devi BMW ve Ford, elektrikli otomobillerin geleceğinde yer alan katı hal pilleri için büyük sayılacak bir yatırım yaptılar.

Günümüzde birçok elektrikli otomobil oldukça iyi menziller sunuyor. Ancak yine de bu rakamlar mükemmel değil.

Bunun mükemmel hale getirecek, özellikle şarj sürelerini daha azaltacak bir pil teknolojisi geliştiriyor. Bunun arkasında tam olarak katı hal pilleri yer alıyor.

Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde BMW, Ford ve Samsung gibi isimler aktif olarak çalışıyor.

Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu pil teknolojisi, daha uzun süre görev yapabiliyor ve zorlu şartlara da daha dayanıklı.

Geleceğin pil teknolojisi olarak geçen katı hal pili, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800 km gibi menzilleri standart hale getiriyor.

Bu teknolojide çalışan Solid Power firmasına 130 milyon dolarlık bir yatırım yapan BMW ve Ford ise süreçte ne kadar ciddi olduklarını bir kez daha gösteriyor.

Biliyorsunuz iki firmanı da hali hazırda satışını yaptıkları tamamen elektrikli otomobilleri bulunuyor ve bunlar lityum-iyon pil kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW ve Ford, arge konusuna büyük önem veriyor

Bu arada iki firmanın da katı hal pil için ilk defa yatırım yapmadığını belirtelim. İki dev de bu geleceğin alanına zaman zaman ciddi paralar aktarıyor.

Katı hal pilleri üretmek halen pahalı. Ancak yapılan yatırımlar ile bu yakında gelecekte değişecek gibi görünüyor. Bu da elbette sevindiriyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın