reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW, elektrikli tarafta katı hal pilini çok uzağa attı

Elektrikli otomobil pazarının temelini gelecekte katı hal pili sistemleri oluşturacak ancak bu konuda çalışan BMW henüz yeni döneme hazır değil.

Günümüzde birçok elektrikli otomobil modeli oldukça iyi menzil değerleri sunuyor. Ancak bu bir başlangıç ve katı hal pilleri ile çok daha fazlası yolda bulunuyor. Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde çok uzun zamandır BMW, Ford, QuantumScape, Solid Power ve Samsung gibi isimler aktif olarak çalışıyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu yeni nesil pil teknolojisi, daha uzun süre kullanım süresi sağlıyor ve zorlu şartlara da çok daha dayanıklı. Alanda devrim yaratması beklenen katı hal pilleri, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800 km gibi menzilleri standart hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda adım atan firmaların başında BMW geliyor. Teknoloji üzerinde uzun zaman çalışan Solid Power firması, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz dönemde BMW ile olan ortaklıklarını bir adım ileriye taşıma kararı aldı. Solid Power’ın katı hal pili konusundaki araştırma / geliştirme, hücre tasarımı ve üretim uygulamalarının lisansını alan BMW, kendi prototip pil hücrelerini üretmek için şirketin pilot üretim hattını Almanya’daki kendi tesisinde kullanmayı amaçlıyor. İki üretici aynı zamanda geleceğe yönelik ortak ARGE çalışmaları yapacaklarını da açıklıyor.

Ancak bu ortaklığın meyveleri çok geç toplanacak. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göre Solid Power katı hal pil örnekleri BMW’ye 2023 içerisinde gelecek, bu konuda gösterim yapılacak prototip araç 2025 yılında yollara çıkarılacak, kat hal piline sahip ilk seri üretim BMW elektrikli araç ise 2030 yılında yollara çıkarılacak. Bu bilgiyi bugün BMW’nin Pil Hücresi Üretim Yetkinlik Merkezi (CMCC) yöneticisi Kurt Vandeputte de doğruladı, yeni dönemi maalesef 2030 yılından önce başlatmayacaklarını aktardı. Bu elbette üzücü görünüyor, Samsung da çıkış için 2027 yılına işaret ediyor.

BMW haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER