reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck için ilk yıl satış engeli yeniden getirildi

Yukarıda gördüğünüz tasarımı halen tartışma yaratan Tesla Cybertruck için ilk yıl satış engelini yeniden getirdi.

Tesla Cybertruck geçtiğimiz haftalarda garip bir satış gelişmesi ile gündeme gelmiş, ilginç bir adım atılarak aracı alanların ilk yıl satması bir bakıma yasaklanmıştı. Satış sözleşmesine, “Aracınızı teslim tarihini takip eden ilk yıl içinde satmayacağınızı veya başka bir şekilde satmaya teşebbüs etmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz” maddesi eklenen Cybertruck, bu açıdan ilk aşamada büyük bir karaborsanın merkezinde kalmayacak gibi görünüyordu. Aracın satış sözleşmesine, “Tesla aracın mülkiyetinin devrini önlemek için ihtiyati tedbir isteyebilir veya sizden 50 bin dolar tutarında tazminat talep edebilir. Tesla ayrıca size gelecekte herhangi bir araç satmayı yasaklayabilir” maddesini de ekleyen şirket, gerçekten haklı bir nedenle satmak isteyenlerden ise Cybertruck’ı kendisinin geri alacağını belirtmişti. Ancak satış sözleşmesine eklenen tüm bu maddeler yapılan bir güncelleme ile çıkarılmıştı. Bugün ortaya çıktığı kadarıyla benzer maddeler tekrardan geriye getirildi ve bu sayede karaborsacılara yönelik bir engelin uygulanacağı netlik kazanmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan garip model için geçtiğimiz hafta bir etkinlik düzenlendi ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine ufak çaplı da olsa başlandı. Parası olanların almak için uzun süre daha beklemek zorunda kalacağı araç için düzenlenen teslimat etkinliğinde, merak edilen bazı nihai teknik detaylar da netlik kazandı. Buna göre araç en güçlü sürümüyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,6 saniyede çıkabiliyor ve kalkış yarışında arkasında Porsche 911 varken dahi ayrı bir Porsche 911’i geçebiliyor.

Belirli bir seviyeye kadar kurşun geçirmeyen araç, rahatlıkla 5 ton yük çekebiliyor ve arka lastikler bir miktar dönebildiğinden yüksek bir hareket kabiliyeti getiriyor. Cybertruck 400 km menzil ile beraber 61 bin dolardan başlıyor, 550 km’lik dört çeker sürüm için 80 bin dolar, en üstteki dört çeker 510 km menzilli araç içinse 100 bin dolar fiyat açıklanıyor. En üstte 845 beygir gücü bulunan model, maksimumda 200 km/s hızı geçebiliyor.

Tesla Cybertruck haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER