reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck için ilk kaza haberi geldi

 - Güncelleme: 29 Aralık 2023 19:34

Tesla Cybertruck için ilk kaza haberi direkt olarak ABD’den geldi. Sanıyoruz kayıtlara geçen ilk kazada sevindirici şekilde bir ölüm olmadı.

Güncelleme: Kaza anını değil ancak sonrasını gösteren ilk video paylaşıldı.

Kaza anını değil ancak sonrasını gösteren ilk video paylaşıldı:

Kaliforniya’da meydana gelen kazada üç kişi taşıyan bir Tesla Cybertruck modeline, 17 yaşındaki bir Toyota Corolla sürücüsü çarpmış. Kaza için şimdilik yukarıdaki fotoğraflar haricinde bir paylaşım bulunmuyor, sadece her iki tarafta da ölüm olmadığı aktarılıyor. Paylaşılan fotoğraflarda Cybertruck’ın genel olarak iyi durumda olduğu (Diğer tarafı bilemiyoruz) ve hava yastıklarının açıldığı görülürken, Corolla’da ciddi bir ön hasarı karşımıza çıkıyor. Polise göre olayda suçlu olan taraf  Toyota Corolla sürücüsü ancak bir video görüntüsü olmadığından şimdilik yüzde 100 kesin bir yorum yapılamıyor. Araç bundan önce “yüzme” konusunda gündeme gelmişti. Tesla Cybertruck, birçok elektrikli otomobil modeli gibi acil durumlarda bir süre için rahatlıkla su üstüne kalabiliyor. Ancak Tesla daha fazlasını istiyor, bu konuda atılacak adımı şirket CEO’su Elon Musk şöyle açıklıyor: Cybertruck’ın bir tekne gibi en az 100 metre suda ilerlemesini sağlayan bir mod paketi sunacağız. Bunun için kabin kapı contalarını daha iyileriyle değiştirmek büyük oranda yeterli olacak.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu modun ne zaman ya da kaça satılacağı henüz tam olarak bilinmiyor, Cybertruck için “yüzebilecek” detayı gerçekten çok uzun zamandır gündemde yer alıyor. Tasarımı halen tartışma yaratan Tesla Cybertruck için bunlardan önce ise ilk yıl satış engelinin yeniden getirilmesi ses getirmişti. Tesla Cybertruck geçtiğimiz ay garip bir satış gelişmesi ile gündeme gelmiş, ilginç bir adım atılarak aracı alanların ilk yıl satması bir bakıma yasaklanmıştı. Satış sözleşmesine, “Aracınızı teslim tarihini takip eden ilk yıl içinde satmayacağınızı veya başka bir şekilde satmaya teşebbüs etmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz” maddesi eklenen Cybertruck, bu açıdan ilk aşamada büyük bir karaborsanın merkezinde kalmayacak gibi görünüyordu.

Aracın satış sözleşmesine, “Tesla aracın mülkiyetinin devrini önlemek için ihtiyati tedbir isteyebilir veya sizden 50 bin dolar tutarında tazminat talep edebilir. Tesla ayrıca size gelecekte herhangi bir araç satmayı yasaklayabilir” maddesini de ekleyen şirket, gerçekten haklı bir nedenle satmak isteyenlerden ise Cybertruck’ı kendisinin geri alacağını belirtmişti. Ancak satış sözleşmesine eklenen tüm bu maddeler yapılan bir güncelleme ile çıkarılmıştı. Geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla benzer maddeler tekrardan geriye getirildi ve bu sayede karaborsacılara yönelik bir engelin uygulanacağı netlik kazanmış oldu.

Tesla Cybertruck haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER