reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.5.1

Yeni gizlilik sistemindeki sorunu çözen iOS 14.5.1 çıktı

Uzun süre beklediğimiz iOS 14.5 işletim sistemi üstüne ilk güncelleme iOS 14.5.1 çabuk geldi. Çünkü ortada bir sorun bulunuyordu.

iOS 14.5.1 ile bazı kişilerde aktif olmayan Uygulama Takibinde Şeffaflık sorunu düzeltilecek sanılıyordu ancak bu olmadı. Sorun sürpriz şekilde yine düzeltilmedi.

Apple burada sadece başka bir sorunu çözdüklerini aktarıyor. Firmanın 14.5.1 için verdiği güncelleme notu tam olarak şöyle:

“Bu güncelleme, daha önce Ayarlar’da Uygulamaların Takip İzni İstemesine İzin Verin’i etkisizleştirmiş olan kullanıcıların bu ayarı yeniden etkinleştirdikten sonra uygulamalardan uyarı almamasına neden olan, Uygulama Takibi Şeffaflığı ile ilgili bir sorunu düzeltir.”

Güncellemenin iPadOS için de 14.5.1 koduyla çıktığını belirtelim. Apple aynı zamanda güvenlik güncellemesi getiren Big Sur 11.3.1’i de yayımlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14.5.1 ile halen düzeltilmeyen sistem için Apple’ın açıklaması şöyle

“Uygulama Takibi Şeffaflığı, bir uygulamanın reklam sunma veya veri simsarlarıyla paylaşım amacıyla, başka şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki eylemlerinizi takip edip edemeyeceğini seçmenize olanak sağlar.

“Eylemlerinizi takip etme isteği aldığınızda İzin Ver’e veya Uygulama Beni Takip Etmesin’e dokunabilirsiniz. Uygulamanın eylemlerinizi takip etmesine izin verip vermediğinize bakılmaksızın uygulamanın tüm özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.”

“Uygulama Beni Takip Etmesin’i seçerseniz uygulama geliştiricisi, genellikle takip amacıyla kullanılan sistem reklam tanıtıcısına (IDFA) erişemez. Ayrıca, uygulamanın sizi veya aygıtınızı tanımlayan diğer bilgileri (ör. e-posta adresiniz) kullanarak eylemlerinizi takip etmesine de izin verilmez.”

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın