reklamı kapat

POPÜLER

Polestar 5 LOG Tasarım

Polestar 5, 5 dakikada 160 km menzil kazanan batarya ile test edilecek

Spesifik olarak elektrikli otomobillere odaklanan Volvo markası Polestar, bugün bir kez daha Polestar 5 ile gündemde.

Uzun zamandır masada olan Polestar 5, en son “Goodwood Festival of Speed” kapsamında detaylarına burada yer verdiğimiz elektrikli SUV modeli Polestar 3 ile beraber yola çıkarılmasıyla ses getirmişti. Yukarıda da görebileceğiniz üzere temel bir kamuflaj kaplamasına sahip olan ancak “üretime hazır” tasarımı net olarak görülen elektrikli sedan, 2024 içerisinde pazara sunulacak iddialı bir model konumunda yer alıyor. Polestar Precept konseptini temel alan araç, pazarda Tesla Model S, Mercedes-Benz EQS, Audi E-tron GT ve Lucid Air gibi araçların karşısına çıkarılacak. Polestar 5’i şimdi gündeme getiren ise önemli bir test açıklaması oldu. Buna göre araç önümüzdeki yıl, sadece 5 dakikada tam 160 km menzil kazanabilen yani çok yüksek bir hızlı şarj gücü olan StoreDot imzalı özel bir batarya ile test edilecek. Hazırlanan bu bataryada çok daha hızlı şarj için enerji yoğunluğundan fedakarlık edilmiş ancak bunun genel olarak birçok sürücü için daha pratik olacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece 5 dakika şarj ile 160 km yol yapabilmek, özellikle şehir içi kullanımı için yüksek menzilden daha önemli ve kullanışlı duruyor. StoreDot’a 2022’de yatırım yaptığı açıklanan Polestar, ortak çalışmalarını aktif batarya testleri ile bir sonraki aşamaya taşıyor. Bu batarya sisteminin testlerden geçmesi halinde Polestar 5 için bir opsiyon olarak sunulması bekleniyor.

Sportif bir çizgisi olan model, eğer daha önceki planlarda bir değişik olmadıysa çift motor üzerinden dört çeker çekiş sunacak ve 872 beygir (650 kW / 884 PS) güç ile tam 900 Nm tork üretecek. 800V şarj temeline sahip olacak araçta, yüksek bir otonom yani sürücüsüz sürüş performansı için Luminar imzalı hassas bir LiDAR (Lazer bazlı 3D ortam tarama ve algılama teknolojisi) sistemine yer verilecek.

Polestar 5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER