reklamı kapat

POPÜLER

Polestar Concept BST konsepti

Screenshot

Screenshot

Polestar Concept BST konsepti görücüye çıkarıldı

Spesifik olarak elektrikli otomobillere odaklanan Volvo markası Polestar, bugün Polestar Concept BST konsepti ile gündemde.

Polestar Concept BST konsepti, Goodwood Hız Festivali kapsamında tanıtıldı ve genel olarak ses getirmeyi başardı. İddialı bir tasarıma sahip olan konsept, şirketin gelecek sportif elektriklileri için etkileyici bir ön gösterim yapıyor. 2022’deki “O2” konsepti üzerine kurulan Concept BST, arkasında gerçekten devasa bir rüzgarlık barındırıyor. Henüz içi gösterilmeyen iki kişilik araç için teknik bir detay da paylaşılmıyor. Yukarıdaki galeride de görebileceğiniz üzere üstü açılabilen konsept, 22-inç jantlar üzerinde oturuyor. Şirket bundan önce ise Polestar 5 ile ses getirmişti. Polestar Precept konseptini temel alan araç, pazarda Tesla Model S, Mercedes-Benz EQS, Audi E-tron GT ve Lucid Air gibi araçların karşısına çıkarılacak. Polestar 5’i en son gündeme getiren ise önemli bir test oldu. Buna göre aracın özel bir prototip versiyonu hazırlandı ve burada StoreDot’un Extreme Fast Charging (XFC) altyapısı kullanıldı. Ekstra bir soğutma gerektirmediği söylenen bu sistem sayesinde modelin bataryası (Özel bir 77 kWh’lık batarya) yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa sadece 10 dakika ulaştı. 10 dakikada (Maksimumda 370kW’a ulaşılmış) tam 321 km menzil getiren bu sistem, gelecek elektrikli otomobillerin bir şarj endişe yaşatmayacağını bir kez daha gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

StoreDot’a 2022’de yatırım yaptığı açıklanan Polestar, ortak çalışmalarını aktif batarya testleri ile bir sonraki aşamaya taşıyor. Bu batarya sisteminin testlerden geçmesi halinde Polestar 5 için bir opsiyon olarak sunulması bekleniyor. Sportif bir çizgisi olan model, eğer daha önceki planlarda bir değişik olmadıysa çift motor üzerinden dört çeker çekiş sunacak ve 872 beygir (650 kW / 884 PS) güç ile tam 900 Nm tork üretecek. 800V şarj temeline sahip olacak araçta, yüksek bir otonom yani sürücüsüz sürüş performansı için Luminar imzalı hassas bir LiDAR (Lazer bazlı 3D ortam tarama ve algılama teknolojisi) sistemine yer verilecek.

Polestar Concept BST yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER