reklamı kapat

POPÜLER

Neuralink

Neuralink cihazı çok yakında bir hastaya daha takılacak

Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketiyle dikkat çekmeye devam ediyor. İkinci insanlı deneme çok yakında yapılacak.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kuruyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantısı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Peki bu sistem gerçekten çalışıyor mu? Bunun cevabı kesinlikle evet. Geçtiğimiz aylarda ilk kez bir insana (Noland Arbaugh isimli) Neuralink beyin implantı takıldı. Hatta şirket geçtiğimiz ay paylaştığı video ile Arbaugh’ın hastalığını kısaca gözler önüne sererek Neuralink’in ona kattıklarına değindi. Sistem geçtiğimiz ay içinde FDA’in ikinci insanlı denemesi için resmi onayı vermesiyle de gündeme gelmişti. Bu konuda dün bir açıklama yapan Elon Musk, cihazın bir hafta içinde ikinci hastaya takılacağını da duyurdu. Bu hastanın adı henüz paylaşılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistem bundan önce yaşanan donanımsal bir sorun ses getirmişti. Yapılan resmi açıklamaya göre Arbaugh’ın kafasına yerleştirilen elektrot bağlantılarından bazıları dokudan geriye doğru çekilmeye başladı, bu yüzden de bağlantı sorunları (Cihaz bu yüzden daha yavaş tepki algılar gale gelmiş) yaşanmaya başladı. Firma bu sorunların önüne şimdilik farklı yazılım güncellemeleriyle geçildiğini belirtiyor ve ikinci hastada bağlantının daha derinde yapılacağı aktarılıyor. Şirket geliştirdiği cihazı Arbaugh’a yerleştirmeden önce hayvanlarda kapsamlı bir şekilde test etmişti ve böyle bir sorun yaşamamıştı. Peki şimdi neden böyle bir durum oluştu? Paylaşıma göre hayvanların beyinleri daha küçük olduğu için elektrotlar insanlarda olduğu kadar hareket etmiyor ya da kaymıyor, bu açıdan orada ciddi bir sorun olmuyor.

Elon Musk ve Neuralink çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı