reklamı kapat

POPÜLER

Scarlett Johansson

OpenAI, sesini kullanmak için Scarlett Johansson ile görüşmüş

 - Güncelleme: 21 Mayıs 2024 08:47

OpenAI dün bir paylaşım yaptı ve Sky’ın sesi Scarlett Johansson’un bir taklidi değil” demişti. Bugün olayda yeni bir perde açıldı.

Öncelikle bu açıklama tam olarak nereden çıkmıştı? Geçtiğimiz hafta ChatGPT için hazırlanan yeni nesil sesli iletişim altyapısında kullanılan asistan sesi, direkt olarak Scarlett Johansson’un 2013 yapımı “Her” filmindeki sesine benzetildi. Johansson o dikkat çeken filmde bir dijital asistanı seslendirmiş ve OpenAI’ın bu sesi kopyaladığı düşünülmüştü. Hatta bunun için hemen aşağıdaki gibi çok sayıda karşılaştırma videosu ve özel haber paylaşılmıştı. Dün buna bir açıklık getirmek isteyen OpenAI, “Sky” adının verildiği bu sesin Scarlett Johansson’un bir taklidi olmadığını belirtti ancak yine de sesi kullanmayı durdurma kararı aldı. Şirket tarafından aktarıldığı kadarıyla ChatGPT için hazırlanan yeni nesil sesli iletişim altyapısında Breeze, Cove, Ember, Juniper ve Sky isimli beş farklı ses sunuluyor. Bu konuda, “Duyduğunuz beş farklı sesin her biri, profesyonel seslendirme sanatçıları, yetenek ajansları, oyuncu yönetmenleri ve sektör danışmanlarının katılımıyla beş ay süren kapsamlı bir süreç sonunda özenle seçildi” diyen şirket, beş farklı ses seçmek için tam 400 farklı başvuruyu değerlendirdiklerini aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreç hakkında, “Yapay zeka asistanlarının seslerinin ünlülerin sesini kasıtlı olarak taklit etmemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda Sky’ın sesi de Scarlett Johansson’ın bir taklidi değil, kendi doğal konuşma sesini kullanan farklı bir profesyonel oyuncuya ait. Gizliliklerini korumak için seslendirme sanatçılarımızın isimlerini paylaşamıyoruz.” diyen şirket, bugün bu konuda yine gündemde yer alıyor.

Çünkü bugün sürece bizzat Scarlett Johansson dahil oldu ve önemli açıklamalar yaptı. Johansson ilk olarak OpenAI’ı açık şekilde izin vermemesine rağmen ChatGPT’deki ses asistanlarından biri için sesini kopyalamakla suçladı. Geçtiğimiz eylül ayında ChatGPT 4.0 sistemini seslendirmem için beni işe almak isteyen Sam Altman’dan bir teklif aldım” diyen Johansson, bu teklifi kişisel nedenlerden dolayı reddettiğini söyledi.

Tüm bunların üstüne OpenAI’ın gerçekleştirdiği demoyu gördüğünde şok olduğunu, öfkelendiğini ve ses benzerliğine inanamadığını söyleyen Johansson, Sam Altman’ın GPT-4o’yu tanıtmasından iki gün önce temsilcisiyle temasa geçtiğini ve ses konusunu yeniden düşünmesini istediğini, ancak daha yanıt verme şansı bulamadan sistemi yine de benzer bir sesle piyasaya sürdüğünü söyledi.

Bu konuda bugün yeni bir açıklama daha yapan OpenAI ise, “Biz daha Johansson’a ulaşmadan önce Sky’ın sesi için bir seslendirme sanatçısı seçmiştik. Ancak Johansson’a duyduğumuz saygıdan dolayı Sky’ın sesini ürünlerimizde kullanmayı durdurduk. Daha iyi iletişim kuramadığımız için Johansson’dan özür dileriz.” dedi.

OpenAI ve Scarlett Johansson gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu