reklamı kapat

POPÜLER

Neuralink

Onay çıktı: “Neuralink cihazı bir hastaya daha takılacak”

Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketiyle dikkat çekmeye devam ediyor, bugün ikinci insanlı deneme ses getiriyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kuruyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Peki bu sistem gerçekten çalışıyor mu? Bunun cevabı eğer daha önce görmediyseniz evet. Geçtiğimiz aylarda ilk kez bir insana (Noland Arbaugh) Neuralink beyin implantı takıldı, şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı video paylaşımıyla ise Arbaugh’ın hastalığını kısaca gözler önüne sererek Neuralink’in ona kattıklarına değindi. Şimdi ise FDA’in şirketin ikinci insanlı denemesi için resmi onayı verdiği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde haziran ayında yapılması beklenen ikinci operasyon için başvuru almaya da başlayan (Şimdiden 1.000 kişi başvurmuş) firma, sağlık sektöründe devrim yaratmak adına büyük adımlar atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda bundan önce yaşanan donanımsal bir sorun ses getirmişti. Yapılan resmi açıklamaya göre Arbaugh’ın kafasına yerleştirilen elektrot bağlantılarından bazıları dokudan geriye doğru çekilmeye başladı, bu yüzden de bağlantı sorunları (Cihaz bu yüzden daha yavaş tepki algılar gale gelmiş) yaşanmaya başladı. Firma bu sorunların önüne şimdilik farklı yazılım güncellemeleriyle geçildiğini belirtiyor, ikinci hastada bağlantının daha derinde yapılacağı aktarılıyor. Şirket geliştirdiği cihazı Arbaugh’a yerleştirmeden önce hayvanlarda kapsamlı bir şekilde test etmişti ve böyle bir sorun yaşamamıştı. Peki şimdi neden böyle bir durum oluştu? Paylaşıma göre hayvanların beyinleri daha küçük olduğu için elektrotlar insanlarda olduğu kadar hareket etmiyor ya da kaymıyor, bu açıdan orada ciddi bir sorun olmuyor.

Elon Musk ve Neuralink çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER