reklamı kapat

POPÜLER

Polestar 3

Polestar 3, 600 kilometreyi aşan menziliyle karşımızda [Video]

 - Güncelleme: 12 Ekim 2022 21:41

Volvo’dan tasarım olarak ayrışan ilk ciddi üye olan Polestar 3, teknik nitelikleriyle de yolu aydınlatma görevini üstleniyor.

Volvo içerisinden çıkarılarak başlı başına bir marka haline getirilen Polestar, elektrik dönüşümünün etkisiyle kendi kimliğini yaratmaya hazırlanıyor. İlk olarak 1 ve 2 ile binek tarafta modellerle karşımıza çıkan yeni oluşumun SUV kanadındaki beklenen hamlesi 3 de nihayet artık karşımızda. Bir süredir paylaşılan görselleriyle mesajları verilen Polestar 3, pek çok özelliğiyle marka için önemli bir mihenk taşı niteliğinde. Precept projesinde gördüğümüz ve Volvo’dan ayrışmaya odaklanan tasarım yaklaşımının seri üretimde kulladılığı ilk Polestar aracı olarak lanse edilen 3, geliştirildiği altyapıyla da önümüzdeki süreçten izler barındırıyor. Volvo’nun yeni amiral gemisi EX90 ile aynı altyapı (SPA2) üzerine geliştirilen araç, bu sayede Volvo tarafı için de çerçevenin teknik sınırlarını oluşturmamızda yardımcı olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Polestar 3 teknik özellikleri

Polestar ekibi 3’ün sürüş dinamiklerini elektrikli otomobil odağındaki farklı beklentilere cevap vermek adına işlevsellik üzerine kurmuş görünüyor. Bu kapsamda aracın altyapısında kullanılan motora baktığımızda standart olarak çift elektrik motorlu bir yapı karşımıza çıkıyor. Şehir içi sakin kullanımlarda tek elektrik motorunun kullanılması, 3’ün menzil tarafında daha iyi değerleri görmesine olanak tanıyor. Motorların bir araya gelmesiyle birlikte bizi 489 PS güç ve 840 Nm tork değerleri karşılıyor. Markanın sunduğu performans paketini satın alan kullanıcılar ise beraberinde 517 PS’lik güç ve 910 Nm’lik maksimum verileri de almış olacak. Standart versiyonda 5 saniyede 0’dan 100’e erişebilen Polestar 3’ün bu paket ile birlikte bu verisi 4,7 saniyeye çekiliyor. Toplamda 2.584 kilogramlık bir SUV olan 3’ün erişebileceği maksimum sürat ise 210 km/s olarak paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Performans tarafındaki değerler günümüz standartlarını karşılasa da, söz konusu bir elektrikli olduğu için iş sadece bununla yeterli olmayacak. Bu sebeple gözlerimiz kaçınılmaz şekilde tablonun menzil tarafına yöneliyor. Polestar cephesi yeni modelinde ilk olarak Long Range versiyonunu sunmaya hazırlanıyor. Bu pakette 111 kWh gibi oldukça yüksek kapasiteli bir batarya paketine yer verildiğini görüyoruz. Araç bu paketle birlikte 610 kilometreye kadar menzil kat edebiliyor. Şarj tarafında ise sunulan maksimum hız kapasitesi 250 kW olan aracın bataryası, böyle bir kaynak üzerinden 30 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 doluluk seviyesine getirilebilecek.


Polestar 3’te donanım olarak da çok güçlü bir liste bizi bekliyor. Sürüş tarafında fark yaratacak altyapı elemanları bu noktada ilk dikkatimizi çekenler arasında. Dört pistonlu Brembo fren kaliperleri, bu kadar yüksek performanslı ve ağır bir SUV modelini kontrol etmede en ciddi silahlardan. Performanslı sürüş modlarında maksimum kapasitede çalışan motorların ürettiği değerleri kayıpsız şekilde aktarmak için tork iletim teknolojisi de standart geliyor. Aracın 50:50 ağırlık dağılımına sahip olması da sürüş tarafını doğrudan etkileyecek rakamlar arasında. Çift kademeli adaptif süspansiyonlar da elektronik destek sayesinde milisaniye sürelerde analiz gerçekleştirerek sönümlemede en iyi optimizasyonu vadediyor. Polestar 3 için sürtünme katsayısı da 0,29 cd olarak açıklandı.

Teknoloji tarafında da adeta bir üs ile karşı karşıyayız. Yapay zeka tabanlı Nvidia Drive sisteminin standart olarak geldiği Polestar 3’te; beş adet radar, beş adet kamera ve on iki adet ultrasonik sensöre yer veriliyor. Dışarıdaki bu elemanların yanında araç içerisindeki en ufak hareketi algılayan iç radar sistemi de Volvo EX90’da olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. İç radar sayesinde, araç içerisinde unutulan canlılar için havalandırma akışı sağlanarak can kayıplarının önüne geçiliyor. 3’ün sürücü yorgunluk takibi de aracı durdurmaya kadar giden önemli bir güvenlik desteği olacak.

İçeriye bakman önce son olarak 3’ün ebatlarına ve kullanım alanlarına odaklanmakta fayda var. 4.900 milimetre uzunluk, 2.985 milimetre aks mesafesi ve 1.627 milimetre yükseklik değerlerine sahip olan Polestar 3’te bu çerçevede kullanıcılara 484 litrelik bagaj kullanım alanı vadediliyor. Koltuklar yatırıldığında 1.411 litreye kadar çıkarılabilen bu alana ek olarak kaputun altında da 32 litrelik ek bir saklama alanı da kullanıcıları bekliyor olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kokpit tarafına geçtiğimizde bizi dikey olarak konumlandırılmış 14,5 inçlik bir multimedya ekran ve 9 inçlik sürücü paneli karşılıyor. Snapdragon Cockpit Platform üzerine çalışan sistem, Volvo modellerinde olduğu gibi Android tabanlı. Google ortaklığıyla geliştirilen yazılımın bu sayede uzaktan güncellemelerle iyileştirmeler aldığını da belirtmeden geçmeyelim. Bu özelliklerin dışında tüm versiyonlarında standart olarak 21 inçlik jant seti, panoramik cam tavan, Full-LED aydınlatma grubu standart olarak sunulacak olan Polestar 3’ün başlangıç fiyatı 89.900 euro olacak. Havalı süspansiyon, 22 inçlik jant seti ve performans iyileştirmelerini getiren performans paketiyle birlikte ise fiyatlar 100 bin euroyu bulacak. Üretimi ilk aşamada sadece Çin’de gerçekleştirilen olan Polestar 3’ün sipariş alımları tanıtımla birlikte başladı. Aracın ilk teslimatları 2023’ün ikinci yarısı içerisinde yapılacak. 2024 yılından itibaren aracın bir üretim ayağı da Amerika’da gerçekleştirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR