reklamı kapat

POPÜLER

X

X merkezli canlı yayınlara “sohbet” bölümü getirildi

 - Güncelleme: 10 Kasım 2023 10:20

Elon Musk, X (Eski adıyla Twitter) platformunun bir Twitch alternatifi olmasını da istiyor, bu konuda çalışmalar sürüyor.

Elon Musk, X (Twitter) platformunun satın aldığından bu yana her şeyin yapılabildiği tek bir merkez olmasını istiyor. Platformun kişilerin haber alma, sohbet etme, görüntü ya da sesli görüşme yapma ve video izleme gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamasını hedefleyen Musk, son dönemde canlı yayın tarafına da ağırlık veriyor, son aylarda ise özellikle oyun yayıncılığını öne çıkarıyor. Bunun için kısa süre önce bir Diablo IV yayını test eden Musk, paylaştığı bir videoya, “X video oyun yayın sistemini dün gece test ettim. İyi çalışıyor! Bu gece bu platformda canlı olarak seviye 100 kabus zindanını tamamlamaya çalışacağım.” yazmıştı. Süreci bugün ise web sürümü için getirilen chat / sohbet bölümü oldu. Bu sayede izleyiciler yayına mesajlarıyla katılabiliyor, böylelikle etkileşim seviyesi iki taraflı hale gelerek ciddi şekilde artırılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki şu aşamada çok zor olsa da canlı oyun yayıncılığı konusunda Twitch ve YouTube ile rekabet etmesi istenen X (Twitter) platformunda nasıl canlı yayın yapılıyor? Bunun için şirket çalışanı Mark Kalman tarafından hazırlanan hemen aşağıdaki video paylaşılıyor. Sürecin sadece ücretli X Premium üyelerine özel olduğu aktarılıyor, kişiler altyapıda direkt olarak Open Broadcaster Software (OBS) kullanarak yayınlar açabiliyor. Altyapı kişilerin kendilerini oyun görüntüsünün üstüne koymasına da izin veriyor.

Elon Musk ve X (Twitter) planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli