reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store LOG Tasarım

Google, Play Store güvenliği ve kalitesi için güzel adımlar atıyor

 - Güncelleme: 10 Kasım 2023 10:11

İnternet devi Google, Play Store güvenliği için güzel adımlar atıyor. Bu adımlar yüksek uygulama kalitesini sağlamaya odaklanıyor.

“Google Play, her gün dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insanın cihazlarında ilgi çekici ve faydalı deneyimler elde etmesine yardımcı oluyor. Bu deneyimlerde sürekli olarak yüksek uygulama kalitesini korumak en önemli önceliğimiz ve bu nedenle geliştiricilerin en iyi uygulamalar ile oyunları sunmalarına yardımcı olmak için sürekli olarak yeni araçlara, özelliklere ve programlara yatırım yapıyoruz.” diyen Google, platform genelinde uygulama kalitesini artırmak için bazı yeni politikalar ve programlar devreye alıyor. Örneğin şirket bugün kişisel hesapları olan yeni Android geliştiricilerinin, uygulamalarını yayınlamadan önce en az 2 hafta boyunca en az 20 kişiyle test etmelerini zorunlu kılacağını açıkladı. Bazı başka kaliteyi artırmaya yönelik adımlar da duyuran firma, bunlar nedeniyle uygulama incelemelerinin biraz gecikebileceğini de belirtiyor: “Uygulama inceleme ekiplerimiz artık yeni uygulamaları değerlendirmek için daha fazla zaman harcıyor ve bu uygulamaların kullanıcıları aldatmayan / dolandırmayan yapıda olduğundan ve politikalarımıza uygun değerli bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin oluyor. Çocuklar için tasarlanmış veya belirli cihaz izinleri isteyenler gibi bazı uygulamaları / oyunları incelememiz artık daha uzun sürebilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Android merkezli Google Play Protect sistemi ses getirmişti. Biliyorsunuz Android tarafında birçok farklı zararlı var. Bunların bazıları telefonlardan veri çalıyor, bazısı şantaj odaklı çalışıyor, bazısı ise kullanıcıları gizli şekilde bazı aboneliklere üye yapıyor. Bazı zararlılar ise kişilerin banka bilgilerini, bağlı olarak paralarını ve kişisel bilgilerini çalmaya odaklanıyor. Bu uygulamalara karşı bir güvenlik katmanı daha getiren internet devi Google, geçtiğimiz ay Google Play Protect sistemine bir “uygulama tarama” özelliği getirileceğini duyurdu.

Yakında herkes için aktif edilecek bu sistem, Google Play Store’dan ya da farklı konumlardan yüklenmek istenen mobil uygulamaların, telefona daha yüklenmeden önce zararlılara (Malware vb.) karşı taranmasına imkan tanıyacak. Bu sayede bir uygulamadaki zararlı daha sisteme tam olarak yerleşmeden önce tespit edilebilecek. Kod seviyesinde tarama yaptığı aktarılan bu altyapı, gerçekten çok önemli görünüyor çünkü Android tarafında kişiler genelde masum görünen uygulamalardan vuruluyor. Bu altyapı görünüşü masum, içi ise kötü niyetli kodlarla dolu uygulamaların tespit edilebilmesini kolaylaştıracak.

Google Play Store yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER