reklamı kapat

POPÜLER

Lucid Motors

Lucid imzalı elektrikli otomobiller başka araçları şarj edebilecek

Hazırladığı elektrikli otomobil modelleriyle sık sık gündeme gelen firmalardan Lucid Motors, “RangeXchange” adı altında ilginç bir imkan duyurdu.

Özellikle ABD merkezli olarak varlık gösteren ve yüksek fiyat etiketlerine sahip elektrikli sedan otomobil modelleri hazırlayan Lucid Motors, RangeXchange adını verdiği altyapı ile araçlarının ihtiyaç halinde özel sunulacak kablolar ile başka araçlara elektrik aktarmasına imkan tanıyacak. Bu sayede örneğin Lucid Air kullanılarak bir Tesla şarj edilebilecek, bu bazı acil durumlarda ciddi fayda sağlayabilecek. Akla birbirlerini şarj eden akıllı telefonları getiren süreç öncesinde North American Charging Standard (NACS) standardını benimsediğini duyuran firma, pazarın niş isimlerden ancak sık sık bir şekilde ses getirmeyi biliyor. Şirket bundan önce yeni fabrika ile ses getirmişti. Önemli bir adım atan üretici, artık Suudi Arabistan merkezli bir fabrikaya da sahip. Bu fabrika ile firma ülke için Lucid Air üretirken denizaşırı pazarlara da ihracat yapacak, bunlar arasında yüksek ihtimalle Türkiye yer almayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lucid’in CEO’su Peter Rawlinson açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün Suudi Arabistan’da ülkenin ilk otomobil üretim tesisini açarak tarih yazmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Lucid’in ikinci Gelişmiş Üretim Tesisi (Advanced Manufacturing Plant / AMP-2 olarak geçiyor) ve şirket tarihindeki ilk uluslararası üretim tesisi, şirketin daha fazla araç üretebilmesini ve satabilmesini sağlayacak.

Suudi Arabistan merkezli fabrika konularından bundan önce Tesla gündeme gelmişti. Hatırlarsınız Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda ABD’de bir araya geldi ve bu görüşme kapsamında Musk’tan yeni Tesla fabrikasını Türkiye’ye kurması istendi.

Hemen bunun üstüne Tesla’nın yeni bir fabrika için Suudi Arabistan ile görüşme içerisinde olduğu söylendi. O zaman o görüşmelerin erken aşamada olduğu yani ortada henüz kesinleşmiş bir fabrika kararının bulunmadığı aktarıldı. Daha sonra ise Elon Musk bir açıklama yaparak bu konuyu X (Twitter) üzerinden yalanlamıştı.

Lucid Motors haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı