reklamı kapat

POPÜLER

Google play store koronavirüs

Google, Play Store için güzel bir yerelleştirme adımı atıyor

Google, Play Store uygulama marketini daha iyi hale getirmek adına bir yerelleştirme adımı atacağını duyurdu. Yeni dönem kapıda;

Google Play Store en son bir temizlik haberiyle ses getirmişti. Play Store’dan 2021’in ilk çeyreğinde tam 115 bin uygulamanın silindiği şu an market içerisinde 2.8 milyon uygulamanın yer aldığı açıklanmıştı.

Şimdi ise önemli bir değişiklik gündemde. Kasım ayı itibariyle artık Play Store’daki uygulamaların / oyunların puanlaması yerel olarak yapılacak. Yani bir uygulamanın puanı global olarak değil her ülkeye özel olarak hesaplanacak.

Bu sayede örneğin “X” uygulamasının puanı ABD’de başka, Türkiye’de başka, Japonya’da başka olacak. Bu genel olarak güzel görünüyor çünkü bazı uygulamalar bir pazarda harika çalışırken diğerinde istenildiği gibi çalışmayabiliyor.

Burada global bir ortalama alınmasının gerçekten bir faydası bulunmuyor ve bu yüzden yeni dönem olumlu karşılanıyor. Bu arada uygulama puanı konusunda tablet ve telefon ayrımı da geliyor. Bu sayede ortalama puan sürümlere göre de değişiklik gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Play Store için başka güzel adımlar atıyor

Google, Play Store için geçtiğimizi aylarda önemli bir kuralın duyurusunu yapmıştı. Firma market kurallarını güncelliyor ve bunun arkasında yanıltıcı / çirkin uygulama isim ve simgeleri yer alıyordu.

Yeni dönemde Google, uygulamaların simgelerinde ve isimlerinde sadelik hedefliyor. Geliştiricilerin kişileri yönlendirmeye yönelik ibareler ve simgeler kullanması istenmiyor.

Örneğin Google bir uygulama simgesinde “2020’nin en iyi uygulaması” gibi bir ibare kabul etmeyecek. Aynı şekilde uygulama adında “en iyi” gibi ibareler de kabul görmeyecek. Ek olarak şirket isimlerinde sıra bilgisi verilmesi de kabul edilmeyecek.

Yeni dönemde herkes için olacak ve böylece tüm geliştiriciler adil şekilde mücadele / rekabet edecek.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi