reklamı kapat

POPÜLER

App Store vs Play Store

Google, Play Store için yeni güvenlik altyapısını gösterdi

Teknoloji devi Apple’ın App Store için başlattığı yeni güvenlik altyapısını Google da kullanacak. Play Store için yeni dönem geliyor.

Apple, geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz yeni bir dönem başlattı. Firma bu yeni dönemi “App Store, verilerinizin nasıl kullanılacağını haber verir.” açıklamasıyla tanıtmıştı. Apple bu yeni dönem için şunları aktarmıştı:

“App Store’daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri, katı gizlilik yönergelerine uymak ve verilerinizi nasıl kullandığını açıklamak zorundadır.

Bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik etiketini inceleyebilir, böylece uygulamanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.”

İşte bunu örnek alan Google, kısa süre önce Android uygulama marketi Play Store için de benzer bir sistemi hayata sokuyor haberiyle gündeme gelmişti. Yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde gösterecek.

Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek.

İşte firma bunun nasıl olacağını yayımladığı aşağıdaki fotoğraflar ile gözler önüne serdi. Yeni dönemde yukarıda da bahsettiğimiz her şey kullanıcı tarafından tek bakışta görülebilecek şekilde tasarlanmış.

Burada modern bir çizgi oluşturan firma, süreçte uygulama geliştiricilerin kullandıkları özel güvenlik önlemlerini de öne çıkaracak. Örneğin uygulama verilerinizi şifreliyorsa, bu detay kullanıcıya açık olarak verilecek.

Aynı zamanda uygulamanın çocuklar için uygunluğu da açık olarak belirtilecek detaylar arasında yer alıyor. Bu durum özellikle ebeveynler için oldukça iyi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Play Store gizliliği için güzel bir adım atıyor

Bu yeni dönem aktarıldığı kadarıyla bu yıl bitmeden genel olarak başlıyor. 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla ise tüm uygulamaların bu yeni döneme uyması gerekecek. Yani her uygulama geliştirici gizlilik verilerini dolduracak.

Bu özellikle oldukça olumlu karşılanırken, marketin halen genel olarak daha güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Play Store’da özellikle denetimin ciddi şekilde artırılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi