reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store LOG Tasarım

Google Play Store için yapılan gizlilik odaklı değişiklik tepki çekti

Google Play Store içerisinde önemli bir dönem başlıyor ve bu konuda birçok soru işareti doğuyor. Gizlilik endişeleri merkezde.

Apple, geçtiğimiz dönemde App Store için yeni bir dönem başlattı. Firma bu yeni dönemi “App Store, verilerinizin nasıl kullanılacağını haber verir.” açıklamasıyla tanıtmış ve şunları aktarmıştı: “App Store’daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri, katı gizlilik yönergelerine uymak ve verilerinizi nasıl kullandığını açıklamak zorundadır. Bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik etiketini inceleyebilir, böylece uygulamanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.” İşte tam olarak bunu örnek alan internet devi Google, Android uygulama marketi Google Play Store için de benzer bir sistemi devreye alıyor. Bu yeni dönem 20 Temmuz itibarıyla artık her uygulama için zorunlu hale geliyor.

Bu konuda Google kendisi şunları aktarıyor: “Önümüzdeki günlerde, geliştiricilerin Play Console’daki bir formu doldurarak uygulamalarının gizlilik ve güvenlik yöntemleri hakkında bizi bilgilendirmeleri zorunlu olacaktır. Bu bilgiler Google Play kullanıcılarının uygulamanızı indirmeden önce, kullanıcı verilerinin nasıl toplanıp paylaşıldığını anlamalarına yardımcı olmak üzere uygulamanızın mağaza girişinde gösterilecektir.

Temmuz 2022’ye kadar tüm geliştiricilerin, Google Play’de yayınladıkları uygulamalarda kişisel ve hassas kullanıcı verilerini nasıl toplayıp işlediklerini beyan etmeleri, ayrıca bu verileri korurken kullandıkları güvenlik yöntemleri (ör. şifreleme) hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri zorunludur. Buna, uygulamalarda kullanılan tüm üçüncü taraf kitaplıklar veya SDK’lar üzerinden toplanan ve işlenen veriler dahildir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki burada tepki çeken durum ne? Süreç bazı kesimler arasında tepki çekiyor çünkü yeni dönem ile birlikte Play Store’daki uygulamaların “uygulama izinleri” göstergesi kaldırılıyor. Google normalde uygulamaları otomatik bir sistemle kendisi tarıyor ve istenecek izinleri uygulamayı daha indirmeden önce net olarak gözler önüne seriyordu. Yeni dönemde ise bu durum geliştiriciye kalacak, belirli kilit konularda gerekli bilgiyi direkt olarak geliştirici yazacak. Bu durum haklı olarak “Umarız hiçbir geliştirici uygulamalarının hangi izinleri kullandığı konusunda yalan söylemez” ya da “Umarız kilit detayları kullanıcıdan gizlemezler” şeklinde bir endişe doğuruyor ve bu durum pek hoş karşılanmıyor.

Google bu konuda geliştiricileri şöyle uyarıyor: “Uygulamanızın Google Play mağaza girişinde eksiksiz ve doğru açıklamalar yapma sorumluluğu yalnızca size aittir. Google Play’de uygulamalar tüm politika koşulları açısından incelenir. Bununla birlikte, kullanıcı verilerini nasıl işlediklerine dair tanımlamaların geliştiriciler adına Google Play tarafından yapılması mümkün değildir. Veri Güvenliği Formu’nu doldurmak için gereken bilgilerin tamamı yalnızca sizde bulunur. Google tarafından uygulamanızın davranışı ile açıklamalarınız arasında tutarsızlık tespit edilmesi halinde, yaptırım işlemleri de dahil olmak üzere gerekli işlemler gerçekleştirilebilir.

Google yaptırım uygulayacaklarını belirtiyor ancak pratikte durumun farklı olacağını düşünenler bulunuyor. Google’ın otomatik sistemi bir kenara kaldırarak gizlilik gibi önemli bir konuda geliştiricilere güvenmesi ise genel olarak garip karşılanıyor. Google Play Store sık sık kötü haberler ile gündeme geliyor, sürekli kötü niyetli geliştiriciler ortaya çıkıyor.

Google Play Store yeniliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın