reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, Türkiye’de en çok kullanılan emoji seçeneklerini paylaştı

Facebook, resmi hesabı üzerinde Türkiye merkezli bir paylaşım yaptı ve Türkiye’de en çok kullanılan emoji seçeneklerini paylaştı.

Facebook tarafından yapılan ve çok fazla dikkat çekmeyen bu paylaşımda şu aktarıldı: “Türkiye’de en çok kullanılan emojileri Dünya Emoji Günü’nde sizler için derledik. Sizin favori emojiniz hangisi? Yorumlara bekliyoruz” Bu paylaşım özelinde hazırlanan üç görseli direkt olarak yukarıdaki galeride görebilirsiniz. Firma burada Türkiye’de en çok kullanılan beş yeni emoji, en çok kullanılan yiyecek ile içecek emojileri ve Instagram profillerinde en çok kullanılan spor emojilerini karşımıza getirdi. Firma bunları kendi platformları üzerinden topladığı veriler ile tespit etti.

Emoji tarafından en son yolda olan yeni seçenekler ses getirmişti. The Unicode Consortium tarafından gösterilen sayfanın en altındaki yeni emojilerin, önümüzdeki dönemde iOS ve Android cihazlara geleceği açıklandı. Bu sefer toplam 31 yeni emojinin geldiği ve bunların farklı renk varyasyonlarına sahip olduğu belirtiliyor.

Üzerlerinde zamanla değişiklik olma ihtimali olan çünkü henüz taslak aşamasında olan emojiler arasında, genel olarak çok şaşırtıcı bir seçenek yer almıyor. Sadece inanılmaz büyük arşivi daha da büyük hale getiren The Unicode Consortium, bu tasarımları firmalara zorunlu da kılmıyor. Yani bunlar üzerinde Apple ya da Google kendi değişikliklerini gerçekleştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

The Unicode Consortium, daha önce de 2021’in en popüler emoji seçeneklerini açıklaması ile ses getirmişti. En çok kullanılan ilk 10 seçenek 2019 ve 2021 karşılaştırması ile tam olarak şöyle olmuştu:

2019: 😂 ❤️ 😍 🤣 😊 🙏 💕 😭 😘 👍
2021: 😂 ❤️ 🤣 👍 😭 🙏 😘 🥰 😍 😊

2021’de yine en çok “gülmekten gözünden yaş gelmek emojisi” tercih edildi. İkinci sırada ise standart kalp emojisi karşımıza çıkıyor.

-2022 ve 2023 içerisinde eklenecek yeni seçeneklerden bazıları-

Yeni emoji seçenekleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi