reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes EQE

Mercedes EQE; yeni nesil elektrikli ayda 100 bin TL’nin üzerinde zam görüyor

Nisan ayının son günlerinde pazara giriş yapan Mercedes EQE, yaklaşık üç aylık periyotta 300 bin TL’nin üzerinde zam gördü.

Mercedes’in 2022 ile birlikte Türkiye’de genişletmeye devam ettiği elektrikli otomobil ailesi EQ’nun son üyelerinden birisi de EQE. Geçtiğimiz nisan ayının sonunda pazara giriş yapan model, EQS’in dinamiklerini daha kompakt boyutlarda segmentine yansıtıyor. Türkiye’ye şimdilik tek paket üzerinden giriş yapan Mercedes EQE için fiyat dinamikleri aradan geçen 3 ayda radikal şekilde değişmiş durumda. Yüzde 60’lık vergi dilimi içerisinde yer alan EQE 350+ için o dönemde Türkiye fiyat 2.379.500 TL olarak resmiyet kazanmıştı. Bugün aynı listeye baktığımızda otomobilin 2.710.500 TL’den satıldığını görüyoruz. Yaklaşık üç aylık periyotta 331.000 TL zam gören EQE için bu durum her ay 110 bin TL’lik ortalama artış demek. Yüzde 60’lık vergi dilimi dahilinde olan modelin, vergiler hariç liste fiyatı da 1.257.256 TL’den 1.432.574 TL’ye gelmiş durumda.

Mercedes EQE için öne çıkan detaylar

Mercedes EQE teknik özellikleri EQE’nin satışa sunulan versiyonunda tek elektrik motorlu ve 90,6 kWh kapasiteli bataryanın kombinasyonu kullanıcıları bekliyor. Yaklaşık 290 beygir güce ve 530 Nm torka sahip olan modelin bu batarya paketiyle birlikte 660 kilometreyi bulan menzil kat edebileceğini biliyoruz. Hızlı şarj desteğinin de standart olduğu modelin bataryası yüzde 10 seviyesinden yüzde 80 seviyesine en iyi oranda 31 dakikada getirilebiliyor. Modeli dört tekerlekten çekişli olarak tercih etmek isteyenler için ön aksa dahil edilecek olan elektrik motoruyla birlikte bu kombinasyonda listelerdeki yerini alacak.


EQE’nin kapılarını açtığımızda bizleri “Hperscreen” olarak isimlendirilen Mercedes’in yeni yaşam alanı karşılıyor. Tamamı dijital ekran krallığı olan ön panel, yatay formda 56 inçlik dev bir panel olarak karşımıza çıkıyor. Bu panel 12,3 inçlik sürücü, 17,7 inçlik multimedya ve 12,3 inçlik yolcu ekranı şeklinde segmentlere ayrılmış durumda. Standart modellerde ise 12,8 inç multimedya ve 12,2 inçlik sürücü ekranı kombinasyonunun sunulacağını özellikle belirtmekte fayda var. Artırılmış gerçeklik desteği, parmak izi okuyucu gibi teknolojik özellikler bu ekranların güçlü destekleri arasında. EQE’de; çarpışma öncesi koruma, kör nokta uyarısı, trafik levhaları tanıma, aktif şeritte tutma asistanı, park asistanı, uzun far asistanı, çarpışma uyarısı, otonom acil frenleme gibi pek çok aktif ve pasif destek de sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilin altyapı elemanları da içerideki ferahlığı konforla destekleyecek parçalar üzerine kurulu. Dört kollu ön süspansiyon ve çok kollu arka süspansiyona sahip yeni EQE’nin bu sisteminin tasarım olarak yeni S-Serisi ile benzeştiğini özellikle belirtmekte fayda var. EQE, opsiyon olarak ADS+ adaptif süspansiyon sistemine sahip AIRMATIC havalı süspansiyon ile tercih doğrultusunda donatılabiliyor. Standart olarak sunulan arka aks yönlendirme ile EQE, şehir içinde kompakt bir otomobil kadar yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. 10 dereceye kadar açıya sahip arka aks yönlendirme ile dönüş çapı 12,5 metreden 10,7 metreye düşürülüyor. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. Detaylı bilgi için http://www.log.com.tr/yasal-uyari-ve-kullanim-sartlari