reklamı kapat

POPÜLER

Human Horizons HiPhi Z

Human Horizons HiPhi Z; Çinli marka ikinci modeliyle iddiayı artırıyor

Fütüristik yaklaşımı bambaşka bir seviyeye taşıyan Human Horizons HiPhi Z, markasının ikinci seri üretim modeli olacak.

Elektrik gücünün beraberinde getirdiği fırsatlar dünyası kapsamında ilk kez 2019’da adını duymaya başladığımız Human Horizons, Çin merkezli üreticilerin fütüristik yaklaşıma sahip isimleri arasında. HiPhi X adını verdiği ilk modelini 2020 içerisinde seri üretim formuyla karşımıza çıkaran marka, aradan geçen zaman diliminin ardından aileye ikinci ismi eklemeye hazır. Bu çalışmaların meyvesi olarak şu anda karşımızda duran Human Horizons HiPhi Z, X’e göre daha da radikalleşen hatlarıyla dikkat seviyesini yukarıya taşıyacak gibi görünüyor. X’in SUV dinamikleri sonrası nispeten daha binek sürüş dinamikleriyle aileye eklenecek olan otomobilde kokpit çizgileri de en az dışarısı kadar dikkat çekici.

Human Horizons HiPhi Z teknik özellikleri

Evet, karşımızda tasarımıyla dikkat çekici bir model olsa da, söz konusu elektrikli altyapı olduğu için kullanıcılar için her şey rakamlara bağlanıyor. Human Horizons’ın bu noktada aracına en az tasarımı kadar güvendiğini söylemek mümkün. Altyapısında 120 kWh kapasiteli batarya konumlandırılan model için 705 kilometreyi bulan menzil değeri paylaşılıyor. Çift elektrik motorundan güç alan HiPhi Z, 0’dan 100’e hızlanmasını ise 3,8 saniyede tamamlayabiliyor. Modelle ilgili diğer rakamsal veriler ise önümüzdeki günlerde tekrar paylaşılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5.036 milimetrelik uzunluk değeriyle tahmin edebileceğiniz üzere pek de ufak bir otomobil olmayan HiPhi Z için markanın dönüş çapı odağında ekstra mesai harcamış olması da dikkatimizi çekti. Arka tekerlekten manevra kabiliyetiyle gelen model, ön bölümde de yapılan çalışmalarla hatchback modelleri aratmayacak dönüş çapı iddiası taşıyor. Bu da şehir içi kullanım için şüphesiz hayati bir nokta. Beraberinde en üst seviye otonom sürüş desteklerini getiren otomobilde, özellikle uzun yol asistanlarıyla gelecekten mesajlar almak mümkün. Ek olarak uzaktan park teknolojisini de barındıran HiPhi Z’de lidar, radar ve kameraların yanında 34 adet sensör konumlandırılıyor. Çin’de 89.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan modelin etiketi 129.000 dolara kadar yükselebiliyor.