reklamı kapat

POPÜLER

Human Horizon HiPhi1

6 kişilik yolcu kapasitesi, fütüristik kokpit; Çinli Human Horizons ilk modeliyle karşımızda [Galeri]

Düzenlenen özel bir etkinlikle tanıtılan Human Horizons HiPhi1, üzerinde barındırdığı dinamiklerle üst seviye bir deneyimi yola aktaracak.

Tesla’nın ardından makineli tüfek etkisiyle peşi sıra karşımıza çıkan markalar, kısa sürede girişim aşamasından şirketleşme geçme başısını göstererek dikkat çekiyor. Gerek Amerika gerekse Uzak Doğu merkezli olan bu oluşumların ortaya koyduğu modellerin hiç de küçümsenmeyecek niteliklerde olduğunu süreç bize zaten gösterdi. Faraday Future, NIO ve Byton gibi örneklerine çokça LOG.com.tr’de de yer verdiğimiz bu isimler arasına bugün yeni birisi daha dahil oluyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde konsept bir proje üzerinden adını duyuran Çin merkezli Human Horizons, sadece 1 yıl sonra seri üretime hazır ilk modeliyle karşımızda duruyor. Tasarım karakteri, kapıları ve kokpitiyle kullanıcıları etkileme konusunda çok fazla zorluk çekmeyeceğini düşündüğümüz “HiPhi1” isimli araç SUV sınıfındaki rakipleri arasından sıyrılmaya çalışacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Human Horizons HiPhi1 hakkında ilk bilgiler

İlk teslimatlarının 2021 yılının ilk yarısı içerisinde yapılması planlanan Human Horizons HiPhi1, Çin’de düzenlenen özel bir etkinlikle sahneye çıkartıldı. Otomobilin tasarımı ve paylaşılan ilk donanım detaylarına değinmeden evvel akıllardaki teknik verileri cevaplandırmakta fayda olabilir. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre modelde iki adet elektrik motorunun kullanıldığını görüyoruz. Yaklaşık 268 beygirlik güçle hizmet eden bu motorların en büyük destekçisi ise kullanıcıların tercihine bırakılacak batarya seçenekleri olacak. Burada 84 kWh ve 96 kWh olmak üzere iki farklı opsiyon sunulurken, aracın 600 kilometrenin üzerinde menzil kat edebileceğini detaylarda görmek mümkün. Hızlı şarj teknolojisinin de masada göründüğü HiPhi1’in bu sayede uzun yolculuklar için de ortada herhangi bir soru işareti bırakmayacağı da aşikar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın tasarım karakteri ise üzerinde uzun uzun konuşmaya değer. Çerçevesiz cam yapısı, Gullwing tipi yukarıya doğru açılan kapı desteği ve ayna yerine kıllanılan kameralar iddialı görünümün temel taşları arasında. Tasarım konusunda da benzer iddiasını ortaya koyan HiPhi1’in çizgilerinin büyük oranda Faraday Future’a benzediğini de belirtmeden geçmeyelim. 6 kişilik yolcu kapasitesi sunan kokpit ise adeta bir sinema salonu gibi. Sürücü, multimedya ve yolcu ekranının tamamı devasa panellerden oluşan iç dünyanın farklı bir deneyim sunacağı da aşikar. Buradaki temel farkı şüphesiz yazılımsal geliştirmenin ne denli olduğu tamamlayacak. Aracın, yayaları uyarmak adına yere bazı mesajlar yansıtabiliyor olması da ilginç noktalarından. Önümüzdeki süreçte adını farklı pazarlarda da duyma ihtimalimiz olan Human Horizons, elektrikli otomobil piyasasında adını kenara not etmemiz gereken isimler arasında.