reklamı kapat

POPÜLER

Eski Tesla mühendislerinin kurduğu elektrikli kamyon şirketi Chanje ilk meyvesini verdi

12 Ağustos 2017

Tesla’dan kopan ve ciddi kariyer sahibi isimlerin kurduğu Chanje, girişim olarak başladığı yolda aldığı destekle seri üretime geçmek için gün sayıyor.

Son dönemde kendi bünyesinde önemli isimleri karatarak gelecekte daha iyi işler çıkarmak için Ar-Ge süreçlerine ağırlık vermeye devam eden Tesla içerisinde, farklı sebeplerden ötürü ayrılıklar da yaşandı. Bu ayrılıkların nedeni kimi zaman başka bir şirket altında çalışmak adına kimi zamansa kendi oluşumunu kurmak isteği doğrultusunda gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleşen ayrılıkların başrollerinden oluşan bir ekibin oluşturduğu Amerika merkezli Chanje, ilk modelindeki seçimini şu anda boşluk gözlenen Van sınıfında yaptı.


Daha çok ticari amaçlı kullanımlar için satışa sunulacak olan V8070 isimli elektrikli aracın detaylarına geçmeden evvel marka kurucularının geçmişinden bahsetmekte fayda var. Bu bölüme baktığımızda markanın yönetiminde 2016 yılında Tesla’dan ayrılan James Chen, Volkswagen’ın ardından Faraday Future’da görev yapan Jeorg Sommer ve Ford, General Motors, Mazda ve Tesla’da görev yapan Jeff Robinson gibi isimlerin olduğunu görüyoruz. Adıyla, bir ulaşım aracından çok aklımıza bir telefon modelini getiren V8070’in özelliklerine baktığımızda tek seferde maksimum 160 kilometrelik menzil değeri sunduğunu ve 2,7 tona kadar yüklemeyi desteklediğini görüyoruz. Kuruluşundan itibaren 1 milyar dolarlık bir yatırım almayı başaran marka modeli seri üretime bu yılın sonuna doğru geçirmeyi planlıyor.

YORUMLAR