reklamı kapat

POPÜLER

macOS’un 33 yıllık değişimine 2 dakikada şahit olun [Video]

Apple tarafından geliştirilen ve tam ismi Macintosh işletim sistemi olan macOS, 1984 yılından beri hayatımızda. Kişisel bilgisayarların gelişmesinde önemli bir rol üstlenen ve günümüzde de yoğun olarak kullanılan macOS‘un geçmişi yeni bir YouTube videosuna konu oldu. Üstelik macOS’un tarihi iki dakikadan daha kısa süren bir videoya sığdırıldı.

Daha önce 4096 isimli bir YouTube kanalının çeşitli videolarına haberlerimizde yer vermiştik. Animasyon tekniğinden yararlanan bu kanal teknoloji alanındaki önemli gelişmeleri oldukça kısa bir sürede gözler önüne seriyor. Daha önce YouTubeiOS ve Android gibi farklı örnekleri sizlerle buluşturmuştuk. Son olarak sıra macOS’a geldi.

“macOS’un evrimi” olarak özetleyebileceğimiz video 1984 yılında piyasaya sürülen ilk versiyon ile başlıyor. Daha ilk bakışta şimdikinden daha basit bir arayüzü olduğunu görüyoruz. İlerleyen yıllarda yapılan güncellemelerle bu işletim sistemi geliştirildi. 1991 yılında System 7 gün yüzüne çıkıyor. Onu Mac OS 8 ve Mac OS 9 izliyor. Asıl değişim ise Mac OS X ile yaşanıyor. Bu kullanışlı işletim sistemi macOS ismiyle anılmaya başlanıyor. Bizler de bu video sayesinde iki dakika gibi kısa bir sürede macOS’un geçmişine göz atma fırsatı elde etmiş oluyoruz. Bizlere nostaljik anlar yaşayan bu keyifli ve başarılı videoyu haberimizin girişinde bulabilirsiz.

İLGİLİ HABERLER