reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’un 12 yıllık değişimine 2 dakikada şahit olun [Video]

Video izlemek denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak YouTube geliyor. 2005 senesinde yani 12 sene önce kurulan YouTube aradan geçen yıllar içinde ciddi değişimler geçirdi. Tasarımı giderek farklılaşan platform internetin en büyük video platformlarından birine dönüştü.

4096 isimli bir YouTube kanalı şimdiye kadar Nintendo, Nokia telefonları ve Windows’un değişimi gibi videolarla karşımıza çıkmıştı. Bu ekip şimdi de videolarını yayınladıkları platform olan YouTube’a yöneldi. Hazırladıkları animasyon videoyla YouTube’un ana sayfasının seneler içinde nasıl değiştiğini ortaya koydu. Yaklaşık iki dakika uzunluğundaki bu çalışma YouTube’un ilk açılış sayfası ile başlıyor. İzleyicilere fazlasıyla nostaljik anlar yaşatıyor. YouTube’un başlangıçtaki sade tasarımı özellikle dikkat çekiyor. Ardından sitenin görünüşünde radikal bir değişikliğe gidiliyor. Böylece YouTube’un günümüzdeki haline nasıl ulaştığını görme şansı elde ediyoruz.

Videonun enteresan yanı ise eski tasarımları gösterirken, o dönemdeki popüler videoları da anımsamamıza vesile olması. Örneğin başlangıçta amatör videoların öne çıktığını görüyoruz. Zamanla YouTube tüm içerikleri kategorilere ayırmaya başlıyor. Komedi, müzik derken kategorilerin sayısı zamanla iyice artıyor. Bu süreçte işin içine YouTuberlar dahil oluyor. Sitenin güncel halinde ise profesyonel çalışmaların ön planda olduğunu görüyoruz. Bu da platform kadar izleyici kitlesinin ne kadar değiştiğini ortaya koyuyor. Bahsettiğimiz bu keyifli videoyu haberimizin girişinde bulabilirsiniz.