reklamı kapat

POPÜLER

Zarar çok büyük; Tesla 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı!

Elektrikli otomobil dünyasının bir numaralı isimlerinden Tesla, gerçekten kötü bir 2019 ilk çeyrek sonucu açıkladı. Şirketin yaşadığı zarar çok büyük.

Advertisement

Elon Musk‘ın kurduğu ve başında durmaya devam ettiği Tesla, elektrikli otomobil pazarını “gerçek anlamda” başlatan isim konumunda yer alıyor. Ancak sürekli olarak yeni yatırımların sürüyor olması, şirketi maddi olarak ciddi şekilde zorluyor. Kısa süre önce 2019 ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan firma, üç aylık dönemde tam 702 milyon dolar zarar etmiş durumda. Bu zarar gerçekten çok büyük görünüyor. Durumun 2019 ikinci çeyrekte de değişmeyeceği söylenirken, firmanın bu çeyrekte 4.5 milyar dolar gelir elde ettiği açıklanıyor. Çeyrek geliriyle daha önce yapılan tahminleri gerisinde kalan firma, 702 milyon dolara zarara rağmen elbette batmıyor. Model 3 ile Amerika’da büyük satış rakamlarına ulaştığını belirten firma, aynı zamanda Avrupa’da da ciddi bir atılım gerçekleştiriyor. Çin’de büyük bir fabrika kuran, aynı zamanda bir Almanya fabrikasının da planlarını yapan Tesla, çok para kazanıyor, geleceği için çok da fazla para harcıyor. Dev otomobil firmaları karşısında şansı olması için özellikle üretim konusunda güçlenmeye çalışan firma, yine de yatırımcılarını bıçak üstünde tutmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla’dan birçok yeni araç yolda bulunuyor

En son Model Y otomobilini tanıtan firma, biliyorsunuz Semi isimli bir elektrikli kamyon geliştiriyor. Bu aracın testleri aktif olarak sürerken, firmadan bir de süper elektrikli otomobil Roadster geliyor. Tesla’nın ürün gamında şu an aktif olarak satılan Model 3, Model S ve Model X araçlar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Model 3 nasıl üretiliyor?