reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Türkiye yolundaki Tesla, son çeyrek sonuçlarını açıkladı

Türkiye’ye gelecek dev üretici Tesla, kısa süre önce 2022’nin ikinci çeyreği için oldukça önemli rakamlar açıkladı. Sonuçlar iyi görünüyor.

2022 içerisinde Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girecek Tesla, 2022 ilk çeyreğinin finansal sonuçlarıyla dikkat çekmişti. Kısaca hatırlamak adına şirket ilk çeyrekte 18,7 milyar dolar gelir elde etti. Firmanın üç aylık net kârı ise 3,3 milyar dolar seviyesinde yer aldı. Tesla’nın 2021’in ilk çeyreğindeki geliri 10,4 milyar dolar seviyesindeydi ve 2022’nin ilk çeyreğinde tüm çeyreklere oranla gelir rekoru kırılmıştı. Rakamları yeni açıklanan 2022’nin ikinci çeyreğinde ise firmanın toplam geliri 16,9 milyar dolar oldu. Bu gelir üzerinden elde edilen net kâr ise 2,26 milyar dolar seviyesinde yer aldı. Firma bu çeyreği bir önceki çeyreğe oranla biraz daha az gelir ile kapattı.

Tesla, yaptığı açıklamada 2022’nin ikinci çeyreğinde 250 bin kadar araç üretip müşterilere gönderdiklerini de açıkladı. Firma şu an küresel olarak dört farklı lokasyonda / fabrikada otomobil üretiyor ve açılan yeni fabrikalar (Örneğin en son Berlin fabrikası geldi) sayesinde yıllık 2 milyon otomobil üretebilecek kapasitede bulunuyor.

Tesla son çeyrek sonuçlarından önemli başka bilgiler de verdi. Örneğin 2021 yılında bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yapan firma, elindeki bitcoin’lerin yüzde 75’ini sattığını duyurdu. Aynı zamanda Tesla araçların Full Self-Driving (FSD) Beta ile 35 milyon mil otonom sürüşü geride bıraktığı da dikkat çeken bilgiler arasında yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunlara ek olarak çeyrek sonuçları kapsamında yapılan paylaşımda konuşan CEO Elon Musk, ilginç tasarımlı Cybertruck’ın 2023’ün ortasında yollara çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Ancak bu durum Musk’ın açıklamasına rağmen halen yüzde 100 kesin değil.

Tesla rakamları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın