reklamı kapat

POPÜLER

AirPods

USB-C portuna sahip ilk AirPods için üretim videosu çıktı

Kısa süre önce dünyanın USB-C portuna sahip ilk iPhone modeli sonrasında USB-C portuna sahip ilk AirPods modeli de hazırlanmıştı.

Ken Pillonel, geçtiğimiz yılın sonunda karşımıza USB-C portu olan bir iPhone X ile çıkmıştı. Bunun için özel çalışmalar yapan yani sadece Lightning portunu çıkarıp yerine USB-C takarak durumu değiştirmeyen Pillonel, yaptığı çalışmanın özel donanım modifikasyonları ile işlevsel olduğunu göstermişti. iPhone’a takılan USB-C portu, gerçek anlamda şarj ve veri aktarımı için kullanılabiliyordu. Ken Pillonel hazırladığı bu özel iPhone X’i Ebay üzerinden açık artırmaya açmış ve telefon tam 86 bin 1 dolara satılmıştı. Model için toplam 126 civarında teklif gelmişti. Mühendis Ken Pillonel, geçtiğimiz aylarda bu sefer AirPods için bir adım atmış ve kulaklığın haznesine işlevsel olarak çalışan USB-C portu koymayı başarmıştı.

Apple’ın Lightning portu kullanmayı sürdürdüğü AirPods’lar için atılan bu adım özelinde yeni bir video yayınlayan Pillonel, yukarıda izleyebileceğiniz bu videoda modifiye / dönüşüm sürecinin ince detaylarını paylaştı. Normalde içinin açılmaması gereken ürünü temelde parçalayarak açan ve bu yüzden USB-C’li model için 3D yazıcı ile özel bir hazne hazırlayan Pillonel, süreçte özel bir devre kartı kullandığını da aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknoloji devi Apple’dan eylül ayında AirPods Pro 2 modeli gelecek ve maalesef yeni modelde de Lightning portu olacak. Bilgisayarlarına USB-C koyan Apple, iPhone tarafında da Lightning inadını sürdürüyor. Eylül ayında gelecek iPhone 14 modellerinde de USB-C portu olmayacak bilgileri geliyor. Apple’ın USB-C’yi AirPods ve iPhone’lara 2025 yılında koyması bekleniyor. Bu konuda firmayı Avrupa Birliği sıkıştırıyor.

Bu AirPods çalışması yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi