reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Türkiye’ye gelecek Tesla, son çeyrekte teslimat rekoru kırdı

Türkiye’ye gelecek dev üretici Tesla, kısa süre önce 2022’nin ilk çeyreği için oldukça önemli rakamlar açıkladı. Firma çeyrekten memnun.

2022 içerisinde Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girecek Tesla, konuyla alakalı olarak en son 2021’in dördüncü çeyrek sonuçları ile gündeme gelmişti. Firma 2021’in son çeyreğini 17,7 milyar dolar gelir ile kapatmıştı. Üç ayda elde edilen kâr ise 2 milyar dolar seviyesinde olmuştu. 2021’in toplamını 5,5 milyar dolarlık net kâr oranıyla geride bırakan şirket, 2020 yılını ise 31,5 milyar dolar toplam gelir ve 721 milyon dolar net kâr ile kapatmıştı. 2021’in çeyreğinde 300 binden fazla araç üreten firma, yıl genelinde 936 binden fazla aracı müşterileriyle buluşturmuştu.

Şimdi ise 2022’in ilk çeyreği için bir resmi duyuru yapıldı. Buna göre firma 2022’nin ilk üç ayında 310 binden fazla otomobil teslimatı gerçekleştirdi. Bunun üretici için tüm zamanlar özelinde bir rekor olduğu aktarılıyor. Tesla’nın ilk üç ayda ürettiği araç sayısının ise 305 binden fazla olduğu resmi olarak veriler bilgiler arasında yer alıyor.

Kısa süre önce Almanya Berlin merkezli yeni otomobil fabrikasını hayata geçiren Tesla, resmi verilere göre halen en çok Model 3 ve Model Y üretiyor. Daha pahalı olan Model S ve Model X üretimi çok daha az seviyede. Baktığımız zaman üç ayda Model 3 ve Model Y’den 291 binden fazla üretilmiş. Model S ve Model X üretimi ise 14 binin hemen üstünde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla’nın 2021’in ilk çeyreğinde 180 bin araç ürettiği hatırlatılıyor ve bu açıdan firma seviyeyi oldukça artırmış durumda. Tesla’nın ABD ile Avrupa yanında Çin merkezli bir otomobil fabrikası da yer alıyor. Bunların etkisiyle beklentiler aşılıyor, üretim sorunları geride kalıyor.

Tesla rakamları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın