reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Türkiye’ye gelecek Tesla, son finansal sonuçları ile dikkat çekti

Türkiye’ye gelecek dev üretici Tesla, son finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket kâr oranını artırmaya devam ediyor.

2022 içerisinde Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girecek Tesla, bugün 2021’in dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre firma son çeyreği 17,7 milyar dolar gelir ile kapattı. Üç ayda elde edilen kâr ise 2 milyar dolar seviyesinde oldu. Firma 2021’in toplamını ise 5,5 milyar dolarlık net kâr oranıyla geride bıraktı. Firma 2020 yılını 31,5 milyar dolar toplam gelir ve 721 milyon dolar net kâr ile kapatmıştı.

Son çeyrekte 300 binden fazla araç üreten firma, yıl genelinde 936 binden fazla aracı müşterilerine buluşturdu. 2021’de 1 milyon barajını geçmeye çok yaklaşan firma, bu yıl genel olarak büyük adımlar attı. Firma Almanya otomobil fabrikası ile ABD ile Çin yanında Avrupa’da da devasa bir üretim üssüne sahip oldu.

Global çip krizinden ve parça tedarik sorunlarından 2021’de ciddi şekilde etkilenen Tesla, 2022 için her açıdan büyüme hedefliyor ve bunda özellikle Almanya fabrikasının büyük etkisi bulunuyor. Tesla’nın Türkiye’ye gelecek olması ise firmaya maddi açıdan pek bir katkı sağlayamayacak. Çünkü Türkiye’de en düşük Model 3 versiyonu bile yüksek ihtimalle 1 milyon TL’ye yaklaşacak. Bu açıdan firma Türkiye’de net olarak yüksek satış rakamlarına ulaşamayacak.

Bu arada Tesla tarafından bir haber daha var. CEO Elon Musk tarafından yapılan paylaşıma göre çok merak edilen elektrikli pickup Cybertruck ve elektrikli süper otomobil Roadster, kesin olarak 2023 yılına kalmış durumda. Ancak bu bile kesin değil çünkü Elon Musk “umuyoruz önümüzdeki yıl üreteceğiz” tarzında gibi bir açıklama yapıyor.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın