reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Micra

Nissan Micra’nın yerini alacak elektrikli model duyuruldu

Bugün düzenlenen ortak toplantıda ilk detayları duyurulan model, Nissan Micra’nın başarısını elektrik dünyasına yansıtmaya çalışacak.

Elektrik geleceği için bugün birbirinden önemli duyurulara imza atan Renault-Nissan-Mitsubishi grubu, planlama kapsamında en fazla yeni altyapılara güveniyor. Bu zamana kadar satışta olan elektrikli modellere kullanılanlara göre gerek maliyet gerekse teknik yetenek konusunda çok daha başarılı seviyelerde olan yeni platformun ev sahipliğini yapacağı bir isim de Nissan Micra’nın mirasını devralacak. Toplantı kapsamında ilk kez duyurusu gerçekleştirilen bu yeni model, Renault’nun klasik genlerine sadık kalarak hayata döndüreceği “5” ile aynı platformu paylaşacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan Micra’nın yerini alacak ismin üretimi Renault’ya emanet

23 milyar euroluk yatırımın bir parçası olarak sokaklardaki yerini alacak olan model CMF-BEV platformu üzerine inşa edilecek. 2024 yılının işaret edildiği bu modelde, platformun getirisi olarak 400 kilometre dolaylarında menzil değerinin yakalanabileceğine dair bilgiler de masada. Günlük ihtiyaçların da geçecek olan bu menzil değerinin, Micra’nın yerini alacak aracın elini güçlü tutması bekleniyor. Marka yöneticisi Ashwani Gupta, bu yeni modelin Nissan tarafından tasarlanacağını, üretim ve mühendislik süreçlerinden ise Renault’nun sorumlu olacağını da ifade etti. Araçların üretiminde altyapı üzerinden yüzde 33 daha az maliyet yakalamayı hedefleyen Nissan, elektrik tüketim verimliliği konusunda da yüzde 10’luk değeri paylaştı. 2030 yılına kadar toplamda 35 elektrikli modeli lanse edeceğini duyuran üçlü ortaklık, bu modellerde ticari araçlar için de dahil olmak üzere beş farklı altyapıdan faydalanacak.

Video