reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, otomobillerinden ultrasonik sensörü kaldırıyor

Yıl bitmeden Türkiye’ye gelmesini beklediğimiz dev üretici Tesla, yeni otomobillerinden ultrasonik sensörü kaldırıyor.

Tesla otomobil modelleri gelişmiş otomatik pilot sistemi ile geliyor. Daha önce kamera, radar ve çok sayıda sensörü temel alan bu altyapı, artık sadece “Tesla Vision” üzerine kurulacak. “Vision” sisteminin en büyük özelliği, sadece kamera kullanılarak çalışması için tasarlanıyor olması. Bu sistemde diğer firmaların kurduğu altyapılardan farklı olarak radar ve sensörlere bağlı kalınması istenmiyor. Bu konuda bir dönüşüm gerçekleştiren firma, bu ay itibarıyla Model 3 ve Model Y‘yi sadece kameralar ile pazara sunacak. Bu araçlarda eski modellerden farklı olarak 12 farklı ultrasonik sensör olmayacak.

Süreci 2023 yılında Model X ve Model S gibi diğer araçlara da genişletecek olan Tesla, bu dönüşüm ile daha önce kullanılan bazı özelliklerin ilk aşamada kullanılamayacağını belirtiyor. Ultrasonik sensör ile çalışan park yardımı, otomatik park ve araç dışından çağırma sistemleri, ilk aşamada ultrasonik sensör taşımayan yeni araçlarda çalışmayacak. Bu özellikler geliştirilen yapay zekâ üzerinden daha sonra sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 içerisinde Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girmek adına hazırlıklar yapan Tesla, yapılan resmi paylaşıma göre üçüncü çeyrekte 365 binden fazla otomobil üretti, bu elektrikli otomobilleri 343 binden fazla müşteriye ulaştırıldı. Bu rakamlar ile kendi çeyrek rekorunu kıran firma, artık üretim konusunda eskiye oranla çok daha iyi durumda bulunuyor.

Bunun arkasında ABD, Almanya ve Çin merkezli kurulan fabrikaların etkisi bulunuyor. Firma artık çok daha geniş bir skalada, yeni üretim teknikleri ile hızlı şekilde otomobil üretimi gerçekleştiriyor. Ancak firmanın ürettiği araçlar halen kalite konusunda birçok kişinin eleştirisini topluyor.

Tesla detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın