reklamı kapat

POPÜLER

Tesla robotaxi

Elon Musk, “Tesla robotaxi” için yeni bilgiler verdi

Türkiye’ye gelecek dev üretici Tesla, kısa süre önce önemli duyurular yaptı. Bunlar arasında bir Tesla robotaxi de yer alıyordu.

Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girecek dev üretici Tesla, geçtiğimiz haftalarda açılışı yapılan Gigafactory Texas fabrikasında önemli duyurular yaptı. Bunlardan birisi bizzat Elon Musk tarafından duyurulan “robotaxi” olmuştu. Musk, halen bu dikkat çeken aracı göstermedi ancak tamamen sürücüsüz olarak görev yapacak ve sadece yolcu taşımaya odaklanacak oldukça “fütüristik” görünümlü bir aracın yolda olduğu belirtti. Karşımıza yukarıdakine benzer bir araç çıkarma ihtimali bulunan Elon Musk, bu merak uyandıran araç için bugün yüksek verime sahip olacak açıklamasını yaptı. Musk’a göre araç özellikle otonom sürüş merkeze alınarak tasarlanıyor ve rakiplerine oranla kilometre başına daha düşük masraf ile çalışması için geliştiriliyor.

Elbette tamamen elektrikli olacak yolcu taşımacılığına özel Tesla robotaxi, Musk’a göre 2023 yılında tanıtılacak ve 2024 yılında seri üretime alınacak. Bu araç yüksek ihtimalle sadece firmalara satılacak bir seçenek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde elektrikli taşıma araçlarının sayısı oldukça fazla ancak mevcut çözümlerin büyük bölümü otonom yani sürücüsüz olarak hareket edemiyor. Tesla’nın hazırladığı çözüm bu konuda fark yaratabilir ve otonom taşımacılık sürecini geniş kitlelere yayabilir.

Tesla robotaxi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın