reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilinin üreticisi Faraday Future’da, Tata iddiaları

Ar-Ge ve üretim süreciyle ilgili maddi sıkıntılar yaşadığı söylenen Faraday Future, aradığı yatırımcısı Hindistan’da bulmuş olabilir.

Lucid ile birlikte Tesla‘nın en ciddi rakiplerinden bir tanesi olarak gösterilen Faraday Future, kelimenin tam anlamıyla çok hızlı bir giriş yapmıştı. 1050 beygir güç ve 1.800 Nm tork ve 2,39 saniyelik 0-100 değerleriyle FF91‘i dünyanın en hızlısı olarak tanıtan marka ilk dönemlerinin ardındansa yaşadığı bazı sıkıntılarla gündeme geldi. Bu problemlerin en başındaysa finansal parçalar geliyordu. Bir süredir çeşitli yatırımcılarla tekrar gündeme gelen Faraday Future yine benzer dedikodularla gündemde. Son iddiaların karşı tarafındaysa Jaguar-Land Rover‘ın sahibi olan Hindistan merkezli Tata Motors var. Çin merkezli kaynaklara yansıdığı söylenen iddialara göre Faraday Future’ın yüzde 10‘luk bölümünü satın alan Tata, yatırım miktarı olarak 900 milyon doları hesaba aktarmış durumda.

Sorular henüz yanıtsız

9 milyar dolar civarında toplam değeri olduğu tahmin edilen Faraday Future ise şimdilik konu hakkında sessiz. Kendileriyle iletişime geçenlere “yorum yok” cevabını veren Faraday’a herhangi bir cevap vermeyen Tata yetkilileri eşlik ediyor. Böylesine sessizliklerin ardından genelde resmi açıklamalarla ortaklık duyurularının yapıldığına şahit olduğumuzdan ötürü önümüzdeki günlerde konuyla ilgili gelişmelere şahit olabiliriz. Eğer bu yatırımın gerçekleşeceği haberini resmi ağızlardan duyarsak FF’in 2019 yılına ertelenmiş olan üretim sürecinin erkene alınması da önümüzdeki senaryolar arasında.