reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates akıllı şehir

Bill Gates’ten “akıllı şehir” kurmak için dev adım [Video]

Microsoft‘un emekliliğin keyfini çıkartan kurucusu Bill Gates, yönettiği yatırım şirketi aracılığıyla büyük bir arazi satın aldı. Bu araziye gerçek bir “akıllı şehir” kurulacak.

Dünyadaki en zengin insanlar listesinin en başında bulunan Bill Gates, Amerika Birleşik Devletleri Arizona’da tam 25 bin dönüm arazi satın aldı. Bu yatırım için 80 milyon dolar para ortaya koyan Gates, aldığı alana akıllı bir şehir kurmak istiyor. 25 bin dönüm arazinin söylendiği kadarıyla 3.800 dönümlük bölümü ofislere ve ticari alanlar ayrılacak. 80 bin insanın yaşayacağı kadar ev inşa edilecek şehirde, 470 dönüm kadar alan ise sadece okullara özel olacak. Sürücüsüz otomobillere özel yollar, yeni nesil güvenlik sistemleri, yüksek hızlı internet ve gelişmiş veri merkezlerine sahip olacağı belirtilen şehir, eğer bir değişiklik olmaz ise “Belmont” olarak isimlendirilecek. Eğlence amaçlı kurulan Las Vegas‘ın, teknoloji amaçlı kurulan versiyonu olarak nitelendirilen Belmont, Phoenix’e 45 dakika uzaklıkta olacak. I-11 otoyolu şehri direkt olarak Las Vegas’a bağlayacak.

Geleceğin merkezi akıllı şehir Belmont olabilir mi?

Oldukça kurak bir alana kurulacak olan akıllı şehir, gelecek şehir konseptini sıfırdan uygulayacak. Büyük ihtimalle yenilenebilir enerji sistemleri üzerine kurulacak Belmont, bilim kurgu fimlerinde gördüklerimizi gerçeğe dönüştürmeyecek ancak ik başlangıcı yapacak.

Video