reklamı kapat

POPÜLER

Steve Jobs için Bill Gates yorumu

Bill Gates’in Steve Jobs için yaptığı “büyücü” benzetmesi

Bill Gates, Steve Jobs ve Apple üzerine yaptığı açıklamada Jobs’a övgüler yağdırırken, silikon vadisini “büyü dünyasına” benzeterek Jobs’un başarılarını dile getiriyor.

Bill Gates geçtiğimiz günlerde CNN‘e verdiği röportajda Harry Potter benzeri göndermeleriyle Steve Jobs ve Jobs’ın Apple üzerindeki başarılarını dile getirdi. Kendinden ve Jobs’dan bahsederken silikon vadisinde gerçekleşenleri büyülü bir dünyada büyücülerin karşılaşmasına benzetiyor. “Ben daha küçük çaplı bir büyücüydüm. Çünkü Jobs pek çok büyü yapar ve ben de insanların nasıl hayran kaldığını görürdüm. Ancak o büyüler bende işe yaramazdı, çünkü ben de büyücüler arasındaydım.” diyor. Jobs’un Apple’ı Apple yapan isim olduğunun altını çizen Gates aynı zamanda iPhone üreticisinin ihtiyacı olduğu “büyüyü” de sağladığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Steve Jobs gibi biriyle tanışmadım”

Gates sözlerine şöyle devam ediyor: “Yetenekli insanları keşfetme, onları ileri taşıma, tasarım açısından ‘Bu olur, bu olmaz’ diyebilecek Steve Jobs gibi biriyle hiç tanışmadım. Öyle ki başarısızlığında bile bir başarı bulunuyordu.

Gates bu sözlerle 1988’deki NeXT tanıtımını hatırlatıyor. “Büyük başarısızlıktı, tam bir saçmalıktı ama yine de insanları büyülemeyi başarmıştı.” diyor. Jobs’un zaman zaman pek de imrenilmemesi gereken davranışları olduğunu belirten Gates, tüm o “sertliğine” rağmen sektöre inanılmaz katkılarda bulunduğunu itiraf ediyor.

2011’de hayata gözlerini yuman Jobs’un ardından Apple ise pek çok kez yeni ürünlerinde “Jobs’un kemikleri sızlıyor” yorumu aldı. Şimdilerde ise firmanın tasarım alanındaki en önemli isimlerinden biri ile de yolları ayrıldı. Kendi tasarım firmasını kurmak için Apple’la bağlarını koparan Jony Ive‘ın ilk müşterisi yine Apple olacak. Ancak Jobs’un ardından iPhone üreticisi yavaş yavaş “büyüsünü” hepten kaybediyor izlenimi veriyor.

İlginizi çekebilir

Yeni Apple Mac Pro ve Pro Display XDR monitör