reklamı kapat

POPÜLER

iPhone tasarımcısı Jony Ive Apple ayrılığını duyurdu

Bir devrin sonu; Jony Ive Apple’dan ayrıldı

Apple çok önemli bir ismi kaybediyor. iPhone tasarımcısı ve Apple’ın baş tasarm yöneticisi Jony Ive, firmadan ayrılıyor. Kimsenin beklemediği bu karar pazara da yansıdı.

Apple çatısı altındaki en önemli isimlerden biri olan, iPhone ve Mac de dahil olmak üzere firmanın endüstriyel tasarımlarından sorumlu isim Jony Ive, firma ile yollarını ayırıyor. Apple’ın bir basın bildirisiyle duyurduğu bu haber hayli beklenmedik bir şekilde hem kullanıcıları hem de sektörü vurmuş durumda. Bu açıklamanın ardından ilk saatlerde firmanın hisselerinde yüzde 1‘lik bir düşüş yaşandı. Ürünlerin görünümünden kullanımda nasıl bir his oluşturacağına kadar Apple’ın tüm önemli tasarımlarında parmağı olan Ive, 20 yılı aşkın zamandır firmanın çatısı altında çalışmalarına devam ediyordu. Ayrılığın sebebi olarak Ive’ın kendi tasarım şirketini oluşturacağı açıklamalar arasında belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jony Ive kendi tasarım şirketini kuruyor

Financial Times‘ın haberine göre Ive’ın yeni şirketi LoveFrom olacak. Ancak Ive’ın yeni bir şirket kurmuş olması Apple’la olan bağlatını tamamen kopardığı anlamına gelmiyor. LoveFrom’un ilk müşterisi şaşırtıcı olmayacak şekilde Apple’dan başkası değil. Yeni tasarım şirketinin 2020 yılında tam olarak açılması bekleniyor. Jony Ive yaptığı açıklamada şu sözlere yer veriyor: “Apple çalışanı olmasam da tüm süreçle hayli iç içe olacağım. Umarım pek çok yıl daha beraber çalışacağız.

Apple’ın Ive’ın yerini doğrudan doldurmadığını da belirtelim; en azından şimdilik. Bunun yerine Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısı Evans Hankey ve Arayüz Tasarımı Başkan Yardımcısı Alan Dye, tasarım alanında çeşitli görevler alacak. Apple’ın açıklamasına göre bu iki tasarımcı da firmanın operasyonel direktörü Jeff Williams’a rapor verecek. Jony Ive ise doğrudan Tim Cook’a bağlıydı.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni ürünleri