reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Apple

Xiaomi’nin kurucusundan Steve Jobs itirafı

Çin’in Apple‘ı olarak anılan Xiaomi‘nin kurucusu Lei Jun, şirketi kurmasında ilham kaynağı olan olayı anlatıyor.

Son dönemde giderek artan popülerliğiyle Çin’in Apple’ı Xiaomi için işler hayli iyi gidiyor. Firmanın fiyat/performans ürünleri dikkat çekerken aynı zamanda ürün gamındaki çeşitlilik de kullanıcılara alternatifler sunuyor. Sadece akıllı telefon pazarında yer almayan firmanın aktivite bilekliklerinden elektrikli bisikletlere kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Ancak elbette spot ışıklar altında en fazla kalan ürünleri genellikle akıllı telefonları oluyor. Pek çok farklı modelinde iPhone esintileri yer alan Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun ise biraz geçmişe dönüyor ve şirketi kurmasındaki ilhamını paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Steve Jobs ve Bill Gates’in başarısı

1987’de arkadaşlarıyla beraber Wuhan Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumaya başlayan Jun’un teknoloji üzerine girişimciliğini ateşleyen şey kütüphanede bulduğu Fire in the Valley: The Making of the Personal Computer kitabı olmuş. İlk kez 1984’te basılan kitap Apple ve Microsoft odağında bilgisayarların kökenine iniyor. Bilgisayar tarihinin önemli noktalarının yanı sıra kitapta Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın şirketi nasıl kurduklarına ilişkin bilgiler de yer alıyor. Jobs ve Wozniak’ın şirketin ilk kurulduğu dönemdeki çabalarına değinen kitap daha sonra 1999 yapımı Pirates of Silicon Valley filmine de ilham kaynağı olmuş. Jun’un kariyerini konu alan Seizing the Opportune Moment kitabında, CEO, Fire in the Valley’in hayatını değiştirdiğini belirtiyor. “80’lerde basılan o kitabın baskısı çok iyi değildi ve çevirisi de bugünkünden farklıydı. Ancak onu okumak beni inanılmaz heyecanlandırdı. Fire in the Valley bana verdiği ilham şu oldu: Eğer bir hayalin varsa onun peşinden koşmalısın, belki o zaman dünya çapında bir şirket yaratabilirsin.

Son sınıftayken ilk şirketini kuran Jun, bilgisayarların Çince veriyi daha kolay işleyebilmesi için işlemciler üretiyormuş. Ancak o işin sonu başarısızlık olmuş. O dönem Çin’de Lenovo ve Kingsoft gibi büyük şirketler halihazırda yer alıyordu. Jun’un ilerleyen yıllarda Kingsoft’un CEO’su olduğunu da ekleyelim. Ancak Jun pes etmemiş. “O dönem şöyle düşündüm: ‘Jobs ve Gates okuldan çıkar çıkmaz başarılı oldu, ben neden olamayayım?’ Sadece bunu düşünmek bile beni heyecanlandırıyordu. Şimdi geri dönüp baktığımda garip hissediyorum. Biz şirketi kurarken ‘Kim yatırım yapar?’ diye hiç düşünmemiştik. Ya da ‘Banka hesabı nasıl açılır, nasıl para kazanırız?’ diye hiç tartışmadık.

Jun’un şirket üzerinde izlediği politika ise Apple’dan biraz farklı. Firma uygun fiyatlı ürünlerle olabildiğince çok kişiye ulaşmaya çalışıyor. Bu konuda da başarılı olduklarını söylemek mümkün.

İlgili video

Xiaomi HIMO V1