reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates’ten “Steve Jobs’ı kopyaladı” iddialarına yanıt

Konu Bill Gates ve Steve Jobs’tan açıldığında her zaman kim kimden fikir çaldı, hangi firma öncü oldu gibi tartışmaların yaşanması kaçınılmaz oluyor. Bu zamana kadar yazılan kitaplarda ve internet ortamında paylaşılan bilgilerde Bill Gates’in Steve Jobs’ın yakın arkadaşı olduğu ve onun fikirlerini kullanarak Windows’u geliştirdiği söyleniyordu. Ancak Bill Gates’in Reddit üzerinden yaptığı açıklama durumun tam da böyle olmayabileceğini gösteriyor.

Reddit’in soru-cevap etkinliğinde kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bill Gates, uzun yıllardır tartışılan konuyla ilgili soruyu da es geçmedi. Bir kullanıcının “Siz mi Steve Jobs’ı kopyaladınız yoksa Steve Jobs mı sizi kopyaladı?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Bill Gates, aslında her iki tarafın da birbirinden kopyalamadığını belirtiyor.

Bill Gates’in söylediklerine göre hem kendisi hem de Steve Jobs, grafiksel arayüzü Xerox parc’tan gördü ve kendileri kullanmaya başladı. Grafiksel arayüz kullanan tek şirketin Xerox parc olmadığını ancak o dönemde en iyisini onların yaptığını ifade eden Gates, fikri kendileri için uyarlarken şirketin hiçbir patentini ihlal etmedikleri ve bu fikri temel alarak farklı bir iş ortaya çıkardıklarını belirtiyor. Steve Jobs’ın  Bob Belville’i Apple bünyesine kattığını kendisinin ise Charles Simonyi’i işe aldığını ifade eden Bill Gates, böylece her iki şirketin de işletim sistemini geliştirdiğini dile getiriyor.