reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates

Bill Gates’in kütüphanesinden: Bu kış okumanız gereken 5 kitap

Bill Gates her sene kütüphanesinden özenle seçtiği kitapları okumaları için takipçileriyle paylaşıyor. Gates’in kış listesi de sonunda yayınlandı.

Advertisement

Hatırlarsanız geçtiğimiz yaz sizlerle Gates’in “Bu yaz okumanız gereken 5 kitap” listesini paylaşmıştık. Pazartesi günü bize 5 yeni kitap öneren Gates bir tatil listesi oluşturmuş. Okumanın merakını gidermenin en iyi yollardan biri olduğunu söyleyen Gates, kitapların ilginizi çekebilecek yeni konuları keşfetmek için iyi bir araç olduğunu düşünüyor. Kısa özetlerin yanı sıra bir de küçük bir video hazırlayan Gates, yoğun bir yıl olmasına karşın bizim için etkileyici bir liste hazırlamayı başarmış. Hatta listesindeki açıklamaları kısa bulanlar için, yazdığı incelemelere de yönlendirme yapmayı ihmal etmemiş. İste Bill Gates’in kütüphanesinden bu kış mutlaka okumanız gereken 5 kitap.

Evicted : Poverty and Profit in the American City – Matthew Desmond

Bir sosyolog olan Matthew Desmond’ın kaleme aldığı Evicted, Milwaukee’nin en fakir mahallelerinde yaşayan 8 ailenin hikayesini anlatıyor. Milwaukee’nin Detroit’ten sonra Amerika’nın ikinci en fakir şehri olduğunu da ekleyelim. Yoksulluğun getirdiği zorlukları gözler önüne seren kitap, farklı insanların hayata tutunma çabasını başarılı bir dille anlatıyor. Gates, Desmond için “Yoksulluk içinde yaşayan Amerikalıları çok başarılı bir şekilde yansıtmış” diyor.

The Best We Could Do – Thi Bui

Kendi hayatını kaleme alan Thi Bui’nin hikayesi, ailesinin 1978’de Vietnam’dan kaçmasıyla başlıyor. Fazlasıyla kişisel ve etkileyici olan bu hikayede göçmen olmanın getirdikleri zorlukları paylaşan Bui, tüm bunların bir aileye ve çocuğa olan etkisini anlatıyor. Oldukça etkileyici bir konuya sahip olan kitapta aile bağları, kimliğin önemi ve “ev”in anlamı tartışılıyor.

Believe Me: A Memoir of Love, Death and Jazz Chickens – Eddie Izzard

Komedyen Eddiz Izzard’ın otobiyografisi, oldukça içten bir şekilde sanatçının yaşadıklarını anlatıyor. Doğal bir yeteneği olmamasına karşın bunu aşıp dünya çapında bir yıldız oluşunu anlatan Izzard, çocukluğunda yaşadığı zorluklara da değiniyor. Gates “Eğer benim gibi Izzard’ın büyük bir hayranıysanız, bu kitaba bayılacaksınız” diye not düşmüş.

Sempatizan – Viet Thanh Nguyen

Türkçe çevirisi de olan The Sympathizer (Sempatizan) Vietnam asıllı Amerikalı Viet Thanh Nguyen tarafından kaleme alınıyor. Gates “Bugüne kadar okuduğum pek çok kitap ve izlediğim pek çok film, Vietnam Savaşı’na Amerika perspektifiyle yaklaşıyordu” diyerek Viet Thanh Nguyen’in farkını vurguluyor. Vietnamlı bakış açısıyla yaklaşan ve her iki tarafta da olmanın getirilerini yansıtan kitap, çift taraflı çalışan komünist bir ajanın maceralarını konu alıyor.

Energy and Civilization: A History – Vaclav Smil

Gates bu kitapla ilgili sözlerine başlamadan önce Smil’in en sevdiği yazar ve bu kitabın da onun ustalık eseri olduğunu belirtiyor. İnsanlık tarihi boyunca enerjiye olan ihtiyacın medeniyetlerin gelişimini nasıl etkilediğine odaklanan kitap, geçmişten günümüze enerjinin de değişimini anlatıyor. Gates okuması kolay bir kitap olmadığını ancak bitirdikten sonra kendisizi daha akıllı hissedeceğinizi söylüyor.

Ne yazık ki Bill Gates’in bu kış için dizdiği listede sadece bir kitabın Türkçe çevirisi bulunuyor. Ancak diğer kitapların İngilizce baskılarını edinebilir ya da e-kitap olarak internetten satın alabilirsiniz. Gates’in düzenli yazılar yayınladığı bloguna buradan ulaşmak mümkün.

VİDEO