reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates’in kütüphanesinden: Bu yaz okumanız gereken 5 kitap

Bill Gates her sene olduğu gibi bu sene de takipçileri için yazın okuyabilecekleri beş kitaplık bir liste hazırladı. Bu yaz ne okuyacağınıza karar veremiyor ve bir dehanın neler okuduğunu merak ediyorsanız bu liste tam size göre demektir.

Bill Gates’in aktif hem de çok aktif kullandığı blogu Gates Notes‘u hala takip etmiyorsanız etkileyici yazılar ve önerileri kaçırıyor olabilirsiniz. Bill Gates’in yıllık yayınladığı okuma listesi de bunlardan biri. Yaz aylarının kaçamak yapmak için en ideal zamanlar olduğunu belirten Gates yazısına “Sahile, dağlara veya harika kitapların dünyasına kaçmak isteyebilirsiniz” diye başlıyor. Haksız da sayılmaz. Gates’in bu yılki listesi ise deneyimlerin insanları nasıl şekillendirdiği ve insanlığın gidişatı üzerine yeni şeyler öğrenebildiği kitaplardan oluşuyor. Gates neler öneriyor gelin bakalım.

Born a Crime – Trevor Noah

Trevor Noah‘ın ismini daha önce de duymuş olabilirsiniz. Komedyen olan Noah’ın şovları Netflix’te de yayınlanıyor. Oldukça esprili bir dile sahip olan Noah, insanların farklılıklarını yakalama konusunda da bir hayli başarılı. Noah’ın kitabı ise yaşadıklarını konu alıyor. Güney Afrika’da beyaz İsveçli bir baba ile Güney Afrikada etnik bir grup olan Xhosa mensubu bir annenin oğlu olan Noah, doğduğunda o dönem böyle bir birlikteliğin hapis cezası olduğunu belirtiyor. Güney Afrika’dan Amerika’ya uzan hayat hikayesi yer yer esprili yer yer dramatik olan Noah’ın gelişimi şüphesiz Gates’i kendine çekmeyi başarmış.

The Heart – Maylis de Kerangal

En az Noah’ın hayatı kadar etkileyici olan The Heart, genç bir çocuğun geçirdiği bir kaza sonucu bitkisel hayata girmesiyle başlıyor. Sadece kalbi atan genç çocuğun yaşadığı bu ölümcül kaza başka biri içinse umut oluyor. Hikaye bu kazanın ardından geçen 24 saatte genç bir adamın hayata veda edişini ve onun kalbiyle hayata dönen bir kadının hikayesini merkezine oturtuyor.

Hillbilly Elegy – J.D. Vance

J.D. Vance’ın kaleme aldığı Hillbilly Elegy, savaş sonrası Kentucky’ye yerleşen çok fakir bir ailenin torunlarının bir şekilde Yale Üniversitesi’nin kazanarak avukat olmasını konu alıyor. Anılarını yazan Vance, zorlu koşullarda kendi başına ayakta durmaya ve başarılı olmaya çalışmasını, o sürede yaşadıklarını yansıtıyor.

Homo Deus – Yuval Noah Harari

Sapiens‘in yazarının kaleme aldığı Homo Deus en az Sapiens kadar ses getiren kitaplardan. Zaten Gates’in de gözünden kaçmamış. Geçen yıl Sapiens’i öneren Gates bu yıl da Homo Deus’u listeye almış. Homo Deus, Sapiens’in aksine geçmişi değil geleceği konu alıyor. İnsanlığın bitmek bilmeyen yolculuğunda bambaşka bir türe, Homo Deus’a, evrildiğini vurguluyor. Gates, Harari’nin kitapta yer verdiği fikirlerinin hepsine katılmadığını ancak insanlığı bekleyen geleceğe oldukça akılcı bir şekilde yaklaştığını eklemeden geçmiyor. Homo Deus ve Sapiens’in Türkçe baskıları da bulunuyor.

A Full Life – Jimmy Carter

Amerika’nın 39’uncu başkanı Jimmy Carter‘ın hayatını anlattığı kitapta bir çiftçinin oğlu olarak hayatına başlayan Carter nasıl başkan olduğunu anlatıyor. 90 koca yılı kelimelere döken Carter, özel hayatından başarılarına kadar detaylı bir otobiyografi kaleme almış. Gates’in kişisel gelişime ve değişime odaklandığı yaz listesine de böylelikle dahil olmayı başarmış.