reklamı kapat

POPÜLER

bill gates

Bill Gates’in kütüphanesinden: Bu yaz okumanız gereken 5 kitap

Her yıl tatil döneminde olduğu gibi Bill Gates bir kez daha kütüphanesinin kapılarını açıyor ve bu yaz mutlaka okumanız gereken 5 kitabı listeliyor.

Bill Gates her sene bir kez yaz bir kez de kış dönemi için 5 kitaplık bir okuma listesini takipçileriyle paylaşıyor. O dönem okuduğu kitaplar arasında en beğendiklerini listeleyen Gates, kendi blogunda bu kitapların detaylı incelemelerini de yazmış oluyor. Her yıl aksamadan hazırladığı listelerinde genellikle belli başlı temaları bulunuyor. Bu seneki tema ise Gates’in “önemli sorular” üzerine merakını oluşturmuş. Bir dahinin zihni nasıl çalışır? İyi insanların başına neden kötü şeyler gelir? İnsanlık nereden geldi ve nereye gidiyor? gibi pek çok soru Gates’in okuma listesini şekillendirmiş. Gelin bu yaz Gates bize neler önermiş kısaca bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Leonardo da Vinci – Walter Isaacson

Albert Einstein, Steve Jobs hatta Türkçe çevirisi de bulunan Benjamin Franklin gibi pek çok önemli ismin biyografisine imza atan Walter Isaacson’ın Leonardo da Vinci biyografisi Gates’in dikkatini çekenlerden. Leonardo da Vinci’yi bu kadar sıra dışı yapan noktaları Isaacson’ın çok iyi anlattığını belirten Gates, da Vinci’nin hayatının farklı yönlerini de görebileceğinizi belirtiyor. Her ne kadar günümüzde ağırlıklı olarak resimleriyle tanınsa da da Vinci’nin insan anatomisinden mühendisliğe oldukça geniş bir ilgi alanı bulunuyor.

Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved – Kate Bowler

Oldukça etkileyici bir kitap olan Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved, Kate Bowler’ın kendi hayat hikayesini kaleme almasıyla ortaya çıkmış. Daha önceki Gates önerilerini düşününce, bu kitabın önerilmesi çok da şaşırtıcı olmadı. Zira Gates, kişilerin kendi hikayelerini okumaktan da hayli keyif alanlardan. Duke Divinity School’da profesör olan Bowler’ın hayatı 4. seviye kolon kanseri olmasını öğrenmesiyle değişmiş. Bunun neden başına geldiğini anlamak üzere bir içsel yolculuğa çıkan Bowler, başına gelenlerin bir test olup olmadığını anlamaya çalışmış. İnanç üzerine kalpkırıcı ama şaşırtıcı şekilde mizahi bir hikaye ortaya çıkmış.

Lincoln in the Bardo – George Saunders

Eski Amerika Başkanı Abraham Lincoln’un hayatından kesitler sunan kitap Gates’i şaşırtanlardan. “Lincoln ile ilgili ihtiyacım olan her şeyi bildiğimi sanmama rağmen bu roman Lincoln’ün hayatının bazı noktalarını yeniden düşünmemi sağladı.” diyor. Civil War döneminden tarihi gerçeklerle bezenen roman Lincoln’ün ölen oğluna kadar uzanıyor. Gates bu roman için “Bu kitap bitirdikten sonra arkadaşlarınızla tartışmak isteyeceğiniz cinsten.” notunu düşmüş.

Origin Story: A Big History of Everything – David Christian

Bu kitap da yine şaşırmadığımız ve Gates’in okumaktan çok keyif aldığı diğer kitaplarla benzer çizgide. Evrenin tarihini anlatan bu kitap, sizi büyük patlamadan alıp bugünün karmaşık toplum yapısına götürüyor. İnsanlığın evrendeki yerini anlamaya yardımcı olacak, baş ucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz kitaplardan.

Factfulness – Hans Rosling, Ola Rosling ve Anna Rosling Ronnlund

Gates, Factfulness’ı çıktığı günden bu yana önerdiğini belirtiyor. Kitap Gates’in çok tartışmalı açıklamalarından birini kendine konu ediniyor. Dünyanın aslında düşündüğümüz kadar kötü durumda olmadığını, yanlış soruları sorduğumuzu anlatan kitap aynı zamanda Hans Rosling hayatından önemli anektodlar da barındırıyor.

Bill Gates’in blog yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.